İlkokul öğretmenlerinin motivasyonu ile ilkokul öğrencilerinin okul mutluluğu arasındaki ilişki
Creativity in teaching and creativity self-efficacy of preservice primary school teachers
  1. Tez No: 968512
  2. Yazar: TUĞBA KOCATOPBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul öğretmenlerinin mesleğe yönelik motivasyon düzeyleri ile ilkokul öğrencilerinin okul mutluluğu arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Van ili Tuşba ilçesinde bulunan Kalecik İlkokulu'nda görev yapan öğretmenler ve öğrenim gören öğrencilerinden oluşmaktadır. Veriler, ilkokul öğrencilerinin okul mutluluğunu ölçmek amacıyla geliştirilen“İlkokul Çocukları İçin Okul Mutluluğu Ölçeği (İÇİOMÖ)”ve öğretmenlerinin mesleğe yönelik motivasyonlarını belirlemek amacıyla kullanılan“İlkokul Öğretmenleri Motivasyon Ölçeği (İÖMÖ)”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya 233 öğrenci ve 8 öğretmen katılmıştır. Veriler, t-testi ve ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin okul mutluluğu düzeyleri ile sınıf düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunmuştur; 3. sınıf öğrencilerinin okul mutluluk düzeyleri, 4. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek çıkmıştır (p0.05). Ayrıca, öğrencilerin okul mutluluğu düzeyleri ile öğretmenlerinin mesleki deneyimleri arasında da anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Öğretmen motivasyonuna ilişkin veriler dört alt boyut altında incelenmiştir:“Mesleğe Yönelik Tutum ve Mesleki Başarı”,“Takdir Edilme ve Mesleki Mutluluk”,“Meslekten Kaçınma”ve“Mesleği Özümseme”. Bu boyutlar bağlamında, öğretmenlerin mesleğe yönelik motivasyon düzeyleri ile öğrencilerin okul mutluluğu arasında; mesleki tutum, takdir edilme ve mesleği özümseme boyutlarında anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between primary school teachers' motivation levels towards their profession and primary school students' school happiness. The research was conducted within the scope of relational survey model. The study group consists of teachers working in Kalecik Primary School in Tuşba district of Van province and their students in the 2023-2024 academic year. The data were collected through the“School Happiness Scale for Primary School Children (SSSPK)”developed to measure the school happiness of primary school students and the“Primary School Teachers' Motivation Scale (PSMTS)”used to determine the motivation of teachers towards their profession. 233 students and 8 teachers participated in the study. The data were analyzed using t-test and ANOVA test. According to the results of the analysis, a significant difference was found between students' school happiness levels and grade level; 3rd grade students' school happiness levels were higher than 4th grade students (p0.05). In addition, there was no significant difference between the school happiness levels of the students and the professional experience of their teachers (p>0.05). Data on teacher motivation were analyzed under four sub-dimensions:“Attitude Towards Profession and Professional Success”,“Appreciation and Professional Happiness”,“Avoidance of Profession”and“Absorption of Profession”. In the context of these dimensions, significant relationships were found between teachers' levels of motivation towards the profession and students' school happiness in the dimensions of professional attitude, appreciation and internalization of the profession (p0.05).