İlkokullarda 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda yapılan etkinlikler
Activities in primary schools regarding the 2030 sustainable development goals
  1. Tez No: 968519
  2. Yazar: BANU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAR ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokullarda 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda eğitim alanında yapılan etkinlikleri belirlemek ve bu konuda karşılaşılan sorunları ortaya koymaktır. Araştırmada 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Antalya merkez ilçelerinde özel ve devlet ilkokullarında görev yapmakta olan 13 sınıf öğretmeni ve 8 okul müdür/müdür yardımcısı ile çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri görüşme, gözlem ve doküman analizi yöntemleri ile toplanmış ve içerik ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların çoğunluğu araştırma kapsamındaki sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ilişkin okullarında çeşitli teorik ve uygulamalı etkinlikler yapıldığını ifade etse de bazı katılımcılar barış ve Şiddetsizlik kültürü, küresel vatandaşlık, kültürel farkındalık, kültürün katkısı, cinsiyet eşitliği konuları kapsamında herhangi bir etkinlik yapıldığından bahsetmemişlerdir. Gözlem ve dokümanlardan elde edilen verilerin analiz sonuçları, bu bulguları desteklemektedir. Ayrıca katılımcılar, öğrencilerin gelişim düzeyi, kaynak yetersizliği ve aile-toplum iĢ birliğinin zayıf olması gibi zorluklar bildirmiştir. Eğitim materyallerinin çoğunun okul ve öğrenci tarafından üretildiği ve ağırlıklı olarak temel bilişsel becerilere odaklandığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, eğitim politikalarının gözden geçirilmesi, uygulamalı etkinliklerin artırılması, toplumsal farkındalığın yükseltilmesi ve ailelerin sürece aktif katılımının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the educational activities in primary schools within the framework of the 2030 Sustainable Development Goals (SDGs) and to identify the challenges encountered in implementing these initiatives. The research was carried out during the 2024–2025 academic year with 13 classroom teachers and 8 school administrators in public and private primary schools located in the central districts of Antalya, Türkiye. The study employed a holistic single case study design, a model within qualitative research methodology. Data were collected through interviews, observations, and document analysis, and analyzed using both content analysis and descriptive analysis techniques. Findings revealed that although the majority of participants reported the implementation of various theoretical and practical activities related to the SDGs in their schools, some participants did not mention any activities addressing specific themes such as a culture of peace and non-violence, global citizenship, cultural awareness, cultural contributions, and gender equality. The analysis results of the data obtained from observations and documents corroborated these findings. Furthermore, participants reported challenges such as students' developmental stage, limited resources, and weak family-community collaboration. It was observed that most materials were school- and student-produced, focusing mainly on basic cognitive skills. As a result, it is recommended to revise education policies, enhance hands-on activities, raise public awareness, and active family involvement.