ARCS-V ile tasarlanmış ters-yüz sınıf İngilizce yazma eğitiminin eleştirel düşünme eğilimi, üstbilişsel yazma farkındalığı ve iletişim kurma istekliliği üzerindeki etkisi
The effect of ARCS-V designed flipped-classroom English writing education on critical thinking disposition, metacognitive writing awareness and willingness to communicate
- Tez No: 968522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ATABEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ARCS-V öğretim tasarımı modeli ile tasarlanıp geliştirilmiş ters yüz sınıf ortamında gerçekleştirilen 8 haftalık bir İngilizce yazma eğitiminin lise öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimi, üstbilişsel yazma farkındalığı ve İngilizce iletişim kurma isteklilikleri üzerindeki etkilerini incelemekti. Araştırma, tam deneysel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma topluluğunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Denizli ilinin Merkez Efendi ilçesindeki Denizli Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi'nde öğrenim görmekte olup elverişlilik örneklemesi yoluyla araştırmaya çağrılmış ve araştırmaya gönüllü olarak katılmış olan 44 lise 2. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veriler eleştirel düşünme eğilimi, üstbilişsel yazma farkındalığı ve İngilizce iletişim kurma istekliliği ölçekleri ile kişisel bilgi formundan oluşan bir ölçme aracı ile ön ölçüm ve son ölçüm biçiminde toplanmıştır. 2023-2024 eğitim öğretim yılı öncesinde, Millî Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği kazanımlar doğrultusunda 8 haftalık iki ayrı İngilizce yazma eğitimi programı tasarlanmıştır. Çalışma topluluğundaki öğrenciler, seçkisiz örnekleme yöntemiyle deney ve denetim gruplarına ayrılmış ve her iki gruba da ön ölçüm uygulanmıştır. Denetim grubuna eklektik yöntemle birinci çeşit yazma eğitimi verilmiş, deney grubuna ise ARCS-V öğretim tasarımı modeli ile tasarlanmış ve ters yüz sınıfta gerçekleşen yazma eğitimi sunulmuştur. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılan değişkenlerin çözümlenmesi için bağımsız örneklemler Student's t testi ile eşleştirilmiş örneklemler Student's t testi; normal dağılmayan değişkenlerin çözümlenmesi için ise Mann-Whitney U sıra-toplamı testi ile Wilcoxon işaretli sıra testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, araştırmanın deneyi olan ARCS-V öğretim tasarımı modeli ile tasarlanıp geliştirilmiş ters yüz sınıf ortamında gerçekleştirilen 8 haftalık bir İngilizce yazma eğitiminin lise öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimi, üstbilişsel yazma farkındalığı ve İngilizce iletişim kurma isteklilikleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki yaratmadığını ancak her iki grupta da son ölçümlerde artış olduğunu ortaya koymaktadır. Bu etkisizlik hem ölçek toplam puanlarında hem de alt boyutlar düzeyinde gözlemlenmiştir. Araştırmanın bulguları önceki araştırmanın bulguları ile karşılaştırılarak tartışılmış ve sonuç olarak öğrenci, eğitimci, araştırmacı ve öğretim programı geliştiricilerine yönelik olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to investigate the effects of an 8-week English writing training program conducted in a flipped classroom environment, which was designed using the ARCS-V instructional design model. The focus was on high school students' critical thinking disposition, metacognitive writing awareness, and willingness to communicate in English. The research was conducted using a fully experimental research method. Participants included 44 high school sophomores from Denizli High School, Cumhuriyet Anatolian High School, and Durmuş Ali Çoban Anatolian High School in the Merkez Efendi district of Denizli province during the 2023-2024 academic year. Students were invited through convenience sampling and volunteered to participate in the study. Data were collected through pre-tests and post-tests using an instrument that included scales for critical thinking disposition, metacognitive writing awareness, and willingness to communicate in English, along with a personal information form. Prior to the 2023-2024 academic year, two distinct 8-week English writing programs were developed based on the learning outcomes established by the Ministry of National Education. The students in the study were randomly divided into experimental and control groups, and a pre-test was administered to both groups. The control group received writing instruction using an eclectic method, while the experimental group was taught through a writing program designed using the ARCS-V instructional design model and implemented in a flipped classroom format. Shapiro-Wilk test was employed to determine whether the data followed a normal distribution. For variables that were normally distributed, independent samples Student's t-test and paired samples Student's t-test were used for analysis. In contrast, the Mann-Whitney U rank-sum test and Wilcoxon signed-rank test were applied to analyze non-normally distributed variables. The results of the study indicated that an 8-week English writing program, conducted in a flipped classroom environment designed with the ARCS-V instructional design model, did not produce a statistically significant effect on high school students' critical thinking disposition, metacognitive writing awareness, or willingness to communicate in English. This lack of effectiveness was evident both in the total scores of the scales and in the individual sub-dimensions. The findings of the study were discussed in relation to prior research, leading to recommendations for students, educators, researchers, and curriculum developers.