Üçgenler konusunun etkinlik temelli öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of activity-based teaching of the triangle topic on students' academic achievement
  1. Tez No: 968521
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkinlik temelli ve öğrenci merkezli öğretim yaklaşımının, ortaokul öğrencilerinin üçgenler konusundaki akademik başarıları ile öğrenme sürecinde sergiledikleri gözlemlenebilir davranışlar üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, kağıt katlama ve kesme içerikli somut etkinliklerle desteklenen öğretim sürecinin; öğrencilerin başarı düzeyleri, derse katılımı, dikkat, yönergelere uyum ve iş birliği gibi davranışları üzerindeki yansımaları değerlendirilmiştir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi yapılandırmacı öğrenme kuramına, öğrenci merkezli öğrenme anlayışına ve etkinlik temelli öğretim ilkelerine dayanmaktadır. Araştırmada karma yöntem tercih edilmiş olup, gömülü desen modeli kullanılmıştır. Nicel veriler, yarı deneysel desen kapsamında ön test–son test uygulamaları ile; nitel veriler ise yapılandırılmış davranış gözlem formları aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, araştırmacının görev yaptığı Çek Cumhuriyeti'ndeki özel bir Montessori okulunda öğrenim gören toplam 16 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler, başarı düzeylerine göre eşleştirilerek 8 kişilik deney ve 8 kişilik kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere üçgenlerde yükseklik, kenarortay ve açıortay kavramlarının öğretimi, kağıt katlama ve kesme içerikli etkinliklerle sağlanmıştır. Kontrol grubunda ise aynı konular, geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenmiştir. Araştırma bulguları, deney grubunun akademik başarılarında anlamlı bir artış olduğunu ve öğrenme sürecine ilişkin olumlu davranışlarında belirgin gelişmeler yaşandığını ortaya koymuştur. Özellikle öğrencilerin materyallerle etkileşim kurdukları, derse daha aktif katıldıkları, yönergelere dikkatle uydukları ve grup çalışmalarına istekli şekilde katıldıkları gözlemlenmiştir. Bu durum, hem kavramsal öğrenmenin daha kalıcı hale geldiğini hem de öğrencilerin öğrenme süreçlerine yönelik tutumlarının olumlu yönde değiştiğini göstermektedir. Sonuç olarak, kağıt katlama ve kesme içerikli etkinliklerin dahil edildiği etkinlik temelli ve öğrenci merkezli öğretim süreçlerinin; öğrencilerin yalnızca davranışsal ya da sosyal gelişimlerini değil, aynı zamanda akademik başarılarını da etkili biçimde desteklediği görülmüştür. Bu bulgular, matematik öğretiminde yapılandırmacı, uygulamaya dayalı ve etkileşimli öğrenme ortamlarının yaygınlaştırılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effect of an activity-based and student-centered teaching approach on middle school students' academic achievement and their observable behaviors during the learning process in the topic of triangles. The lessons were supported by hands-on activities, especially paper folding and cutting tasks. The study examined how these materials influenced students' academic performance, class participation, attention, following directions, and cooperation. The research is based on constructivist learning theory and emphasizes the importance of active student involvement in learning. A mixed-method design was used, following an embedded model. Quantitative data were collected through a quasi-experimental pre-test and post-test process, while qualitative data were gathered through structured observation forms. The participants were 16 students from a private Montessori school in the Czech Republic, where the researcher is currently working. The students were divided into two equal groups (8 experimental, 8 control) based on similar academic levels. The experimental group learned about triangle topics—such as altitude, median, and angle bisector—through paper folding and cutting activities. The control group was taught the same topics using traditional methods. The results showed that students in the experimental group had significantly higher academic achievement compared to the control group. In addition, their classroom behaviors improved during the process. Observations revealed that students in the experimental group were more engaged in the lessons, followed instructions carefully, worked well with others, and showed more interest and focus. These findings suggest that using hands-on materials helps students understand geometric concepts better and makes them more active in class. In conclusion, the use of paper folding and cutting activities within an activity-based and student-centered approach positively affected students' academic success and learning behaviors. These results support the idea that interactive and practical learning environments can improve both understanding and student motivation in mathematics education.