Bağımsız denetimde yapay zeka uygulamaları
The use of artificial intelligence in independent audit practices
- Tez No: 968539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL CİĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknolojilerin işletmelerin iş süreçlerine entegre edilmesi, firmalar açısından önemli bir rekabet avantajı unsuru hâline gelmiştir. Bu dönüşümün en belirgin örneklerinden biri, YZ teknolojisidir. YZ sayesinde işletmeler, iş süreçlerini daha az emek ve maliyetle, daha hızlı ve verimli şekilde yürütebilme imkânı bulmaktadır. Bu çerçevede, YZ teknolojilerinin yalnızca operasyonel faaliyetlerde değil, bağımsız denetim gibi bilgi yoğun ve uzmanlık gerektiren alanlarda da etkin biçimde kullanılmaya başlanması dikkat çekicidir. Bu çalışmanın amacı, YZ teknolojilerinin bağımsız denetim süreçlerine entegrasyonunun uygulanabilirliğini değerlendirmek ve söz konusu entegrasyonun denetim kalitesi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, geleneksel denetim yöntemleriyle gerçekleştirilen planlama, kanıt toplama ve risk değerlendirme gibi temel denetim aşamalarının, YZ destekli sistemler aracılığıyla ne ölçüde etkin ve verimli bir şekilde yürütülebileceği incelenmiştir. Araştırma kapsamında, YZ tabanlı denetim uygulamaları ile geleneksel yöntemler; işlem süresi, doğruluk düzeyi ve tutarlılık gibi niteliksel ve niceliksel kriterler çerçevesinde karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırma, Antalya ilinde faaliyet gösteren bir bağımsız denetim firmasının portföyünde yer alan 14 şirketin 2022–2024 dönemine ait denetim verilerine dayanmaktadır. Çalışmada ChatGPT-4o modeli temel alınmıştır. Çalışma bulguları doğrultusunda, YZ destekli sistemlerin denetim süreçlerindeki işlem süresini kayda değer ölçüde azalttığı doğruluk ve tutarlılık açısından ise YZ destekli sistemlerin belirli sınırlamalara sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte, çalışmada yalnızca belirli denetim süreçlerine odaklanılmış, YZ modeli sektörel terimlerde sınırlı hassasiyet göstermiş ve sistemin gerçek zamanlı uygulama performansı test edilememesi gibi belirli sınırlılıkların bulunduğu gözlemlenmiştir. Söz konusu sınırlılıkların giderilmesi hâlinde, YZ teknolojilerinin bağımsız denetim kalitesine anlamlı ve yapısal katkılar sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışma, büyük dil modelleri, doğal dil işleme ve makine öğrenmesi gibi YZ bileşenlerinin denetim süreçlerinde sağlayabileceği katkıları değerlendirmeyi; bu teknolojilerin denetim mesleğinin dönüşümüne ve mesleki yeterlilik gereksinimlerine olan etkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda elde edilen bulgular, hem kuramsal düzeyde mevcut literatüre katkı sunmakta hem de bağımsız denetim uygulamalarına ilişkin yenilikçi bir perspektif geliştirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving technological landscape, the integration of emerging the rapid integration of emerging technologies into business processes has become a significant source of competitive advantage for companies. One of the most prominent examples of this transformation is AI technologies. With the help of AI, companies can execute their operations with less labor and cost, in a faster and more efficient manner. In this context, the increasing application of AI not only in operational tasks but also in knowledge-intensive and expertise-based domains such as independent auditing is noteworthy. The aim of this study is to evaluate the applicability of AI technologies in independent audit processes and to examine the impact of this integration on audit quality. Accordingly, the effectiveness and efficiency of conducting key audit stages such as planning, evidence collection, and risk assessment through AI-supported systems were investigated in comparison to traditional audit methods. Within the scope of the research, AI-based audit applications and traditional methods were comparatively analyzed based on both qualitative and quantitative criteria such as processing time, accuracy, and consistency. The study is based on the audit data of 14 companies included in the portfolio of an independent audit firm operating in Antalya for the 2022–2024 period and utilizes the ChatGPT-4o model as its foundation. Findings indicate that AI-supported systems significantly reduce the processing time in audit procedures, while demonstrating certain limitations in terms of accuracy and consistency. However, the study focused only on selected audit processes and observed limitations such as the model's restricted sensitivity to sector-specific terminology and the lack of testing in real-time audit environments. Despite these limitations, it is concluded that AI technologies may provide substantial and structural contributions to audit quality if such constraints are addressed. Furthermore, the study aims to assess the potential contributions of AI components such as large language models, natural language processing, and machine learning to auditing, as well as their impact on the transformation of the profession and evolving competency requirements. The findings thus contribute to existing literature at a theoretical level and offer an innovative perspective on independent audit practices.