Güven ilkesi bağlamında otonom araçlardan kaynaklanan ceza sorumluluğu
Criminal liability arising from autonomous devices in the context of the principle of trust
  1. Tez No: 968550
  2. Yazar: SELAMİ CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Otonom araçlar, önceden bilinmeyen verilerden yeni bilgiler elde edebilen ve hareketlerini buna göre bağımsız bir şekilde uyarlayabilen araçlardır. Günümüzde zorlu ortam koşulları, üretim, hizmet sektörü, güvenlik, trafik gibi pek çok alanda kullanılan bu araçlar, söz konusu alanlarda işlev görürlerken, bunu sahip oldukları yapay zeka algoritmaları sayesinde başarmaktadırlar. Sahip oldukları yapay zeka teknolojisi sayesinde insana oranla daha verimli çalışan ve daha az hata yapan otonom araçlara ilişkin bu nedenle öğretide kişilik tartışmaları da söz konusudur. Ancak bilinç sahibi olmayan bu araçlar, ne kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olurlarsa olsunlar, ceza kanunları bakımından birer araç niteliğindedirler. Araç olarak ifade edilmelerine rağmen, basit aletlerden farklı olarak otonom araçlar üretimden kullanıma pek çok aşamada çeşitli riskler barındırmaktadırlar. Zira otonom araç teknolojisi söz konusu olduğunda pek çok suç teşkil eden netice de meydana gelebilmektedir. Teknolojik karmaşıklıkları ve pek çok insanın birlikte veya karşılıklı etkileşimi nedeniyle bu araçların dahil olduğu, özellikle taksirli suçlarda sorumluların tespiti de zorlaşmaktadır. Öğretide çok sayıda el sorunu olarak adlandırılan durum nedeniyle meydana gelen suç neticesinin isnadı açısından sorumluluk alanlarının belirlenmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda iş birliği içerisinde veya karşılıklı olarak ortaya çıkan suç neticesinde sorumluluğun tespiti için güven ilkesine başvurulması gerekmektedir. Zira bu sayede taksirli suçlarda özen yükümlülüğü ile özene aykırılık teşkil eden durumlar ortaya konulabilecek ve bunun sonucunda sorumluların tespiti mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Autonomous devices are systems capable of deriving new information from previously unknown data and independently adapting their movements accordingly. Today, these devices are used in numerous fields such as challenging environmental conditions, manufacturing, the service sector, security, and traffic, and they perform their functions in these areas through artificial intelligence algorithms they possess. Due to the artificial intelligence technology they are equipped with, autonomous devices operate more efficiently and make fewer errors compared to humans, which has led to discussions in the literature about granting them legal personality. However, regardless of how advanced their technology may be, these devices, lacking consciousness, are still considered tools in concept of criminal law. Despite being referred to as tools, autonomous devices differ from simple tools in that they involve various risks at many stages from production to use. In fact, when it comes to autonomous device technology, multiple criminal outcomes can occur. Due to their technological complexity and the involvement of many individuals interacting with one another, it becomes increasingly difficult to identify those responsible, especially in cases of negligent crimes involving these devices. In the literature, it is emphasized that due to what is termed the“many hands problem,”it is of great importance to clearly define the areas of responsibility for attributing criminal outcomes. Accordingly, in order to determine responsibility for criminal outcomes that arise through joint or reciprocal actions, it is necessary to refer to the principle of trust. Through this approach, it becomes possible to identify duty of care and breaches of duty of care in negligent offenses, thereby enabling the identification of responsible parties.