Tur operatörleri ve oteller arasındaki bağımlılık ilişkilerini anlamaya yönelik bir araştırma
A study on understanding the dependency relationships between tour operators and hotels
- Tez No: 968552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EREN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, turizm sektöründe faaliyet gösteren iki ana aktör olan tur operatörleri ile oteller arasındaki bağımlılık ilişkilerini, Kaynak Bağımlılığı Kuramı çerçevesinde analiz etmektir. Tur operatörleri ve oteller arasındaki ilişki, turizm sektörünün işleyişini belirleyen temel dinamiklerden biri olarak kabul edilmekte olup, bu ilişkinin tarihsel gelişimi, oluşum nedenleri ve çeşitli çevresel faktörlerden nasıl etkilendiği araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüş olup, Antalya destinasyonunda faaliyet gösteren tur operatörleri ve otel işletmelerinin yönetici pozisyonlarında bulunan katılımcılarla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Veriler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve veri çeşitlendirme tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda, bağımlılık türleri ve temel nedenler, bağımlılık ilişkisini etkileyen faktörler ve rolleri, aktörlerin bağımlılığı yönetme stratejileri kapsamlı bir biçimde analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, tur operatörleri ile oteller arasındaki bağımlılık ilişkisinin finansal, operasyonel, pazarlama ve dağıtım kanallarına dayalı ve stratejik olmak üzere dört temel boyutta ortaya çıktığını göstermektedir. Bu bağımlılık türlerinin her biri, aktörlerin pazardaki konumlanmalarını, rekabet stratejilerini ve bağımlılığı yönetme biçimlerinde farklı roller oynamaktadır. Özellikle finansal bağımlılık, tur operatörlerinin sunduğu garanti kontratlar ve ön ödeme sistemleri aracılığıyla otellerin gelir yapısını şekillendirmekte; operasyonel bağımlılık ise iki aktörün değer zinciri içerisindeki tamamlayıcı rollerinden kaynaklanmaktadır. Pazarlama ve dağıtım kanalları bağımlılığı, tur operatörlerinin geniş müşteri erişimi ve dijital satış kanallarındaki hakimiyeti üzerinden analiz edilmektedir; stratejik bağımlılık ise uzun vadeli sözleşmeler, kriz dönemlerine özgü dayanışma mekanizmaları ve güven temelli iş birlikleri ile kendini göstermektedir. Ayrıca, bulgular dijitalleşme, online rezervasyon sistemlerinin yaygınlaşması ve dış çevresel faktörlerin bu bağımlılık yapılarını önemli ölçüde dönüştürdüğünü ve yeniden şekillendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to analyze the dependency relationships between two key actors in the tourism sector—tour operators and hotels—within the framework of Resource Dependence Theory (RDT). The relationship between tour operators and hotels is regarded as one of the core dynamics shaping the functioning of the tourism industry. Accordingly, this study focuses on the historical development of this relationship, its underlying causes, and the ways in which it is influenced by various environmental factors. The research employs a qualitative methodology and is based on in-depth interviews conducted with senior executives from tour operators and hotel enterprises operating in the Antalya destination. The data were analyzed using content analysis, and data triangulation techniques were employed to enhance validity. The findings indicate that the dependency relationship between tour operators and hotels manifests in four main dimensions: financial, operational, marketing and distribution channels, and strategic dependence. Each of these dependency types plays a distinct role in shaping the market positioning, competitive strategies, and dependency management practices of the involved actors. Financial dependence is primarily driven by the structure of guarantee contracts and advance payment systems provided by tour operators, which significantly influence the revenue models of hotels. Operational dependence stems from the complementary roles these two actors play within the tourism value chain. Marketing and distribution channel dependence is shaped by tour operators' extensive customer reach and their dominance in digital sales platforms. Strategic dependence is characterized by long-term contracts, crisis-specific solidarity mechanisms, and trust-based partnerships. Furthermore, the findings reveal that digitalization, the widespread adoption of online booking systems, and external environmental factors have significantly transformed and redefined these dependency structures.