Alüminyum alaşımlarının delinmesinde kesme parametrelerininenerji tüketimine ve delik kalitesine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cutting parameters on energyconsumption and hole quality in the drilling of aluminum
- Tez No: 968556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alüminyum alaşımları yüksek ısı ve elektrik iletkenlikleri, üstün korozyon dirençleri, şekillendirilebilirliği ve özellikle sahip olduğu yüksek mukavemet/yoğunluk oranı özelliğinden dolayı imalat sektöründe çokça tercih edilmektedir. Bilhassa alüminyum alaşımlarının ulaşım araçlarında yapı malzemesi olarak kullanılması sayesinde ağırlığın azaltılması durumunda elde edilen yakıt tasarrufu ile enerji tüketiminin azaltılması sağlanabilmektedir. Birçok avantajı olmasının yanında alüminyum alaşımlarının bazı işlenebilirlik problemleri bulunmaktadır. Yığıntı talaş, alüminyum alaşımlarının işlenebilirlik problemleri arasında en önemlisidir. Bu çalışma kapsamında, Al 7075 alaşımında HSS ve Karbür olmak üzere iki farklı matkap ucu ile kesme parametreleri olarak dört farklı ilerleme miktarı ve dört farklı kesme hızı belirlenerek delik delme işlemleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen kesme kuvvetleri, moment, enerji tüketimi, yüzey pürüzlülüğü, çaptan sapma, dairesellikten sapma, diklikten sapma ve silindiriklikten sapma değerleri incelenmiştir. Karbür ve HSS takımlar ile yapılan deneyler sonucunda elde edilen kesme kuvveti, moment, enerji tüketimi ve dairesellikten sapma değerlerinde genel anlamda Karbür takımların HSS takımlara göre daha yüksek sonuçlar verdiği görülmüştür. Çaptan ve diklikten sapma değerlerinde HSS takımlar ile daha yüksek sonuçlar elde edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü değerlerinde genel anlamda Karbür takımlar ile daha yüksek sonuçlar elde edilirken, kesme hızı arttıkça Karbür takımların daha iyi yüzey kalitesi sağladığı gözlemlenmiştir. Silindiriklikten sapma değerlerinde çoğunlukla HSS takımlar yüksek sonuçlar verirken, kesme hızı arttıkça Karbür takımlar ile elde edilen sonuçlarda artış meydana gelmiştir. En düşük enerji tüketim değeri 125 m/dak kesme hızında ve 0,15 mm/dev ilerleme miktarında HSS takım ile 2,415 kW, en yüksek enerji tüketim değeri ise 215 m/dak kesme hızında ve 0,3 mm/dev ilerleme miktarında Karbür takım ile 9,258 kW olarak ölçülmüştür. İlerleme miktarı ve kesme hızının artışı ile enerji tüketimi değerlerinde genel anlamda artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are widely preferred in the manufacturing sector due to their high heat and electrical conductivity, superior corrosion resistance, formability and especially their high strength/density ratio. Especially thanks to the use of aluminum alloys as building materials in transportation vehicles, the fuel savings achieved in case of weight reduction can be achieved and energy consumption can be reduced. In addition to having many advantages, aluminum alloys have some machinability problems. Built Up Edge (BUE) are the most important among the machinability problems of aluminum alloys. Within the scope of this study, hole drilling operations were carried out in Al 7075 alloy with two different drill bits, HSS and Carbide, by determining four different feed rates and four different cutting speeds as cutting parameters. As a result of the experiments, the cutting forces, moment, energy consumption, surface roughness, deviation from diameter, deviation from circularity, deviation from perpendicularity and deviation from cylindricity values obtained were examined. As a result of the experiments carried out with carbide and HSS tools, it was observed that carbide tools generally gave higher results than HSS tools in the cutting force, moment, energy consumption and deviation from circularity values obtained. Higher results were obtained with HSS tools in the deviation values from diameter and perpendicularity. While higher results were generally obtained with Carbide tools in surface roughness values, it was observed that Carbide tools provided better surface quality as the cutting speed increased. While HSS tools mostly gave high results in cylindricity deviation values, there was an increase in the results obtained with Carbide tools as the cutting speed increased. The lowest energy consumption value was measured as 2,415 kW with HSS tool at 125 m/min cutting speed and 0.15 mm/rev feed rate, and the highest energy consumption value was measured as 9,258 kW with Carbide tool at 215 m/min cutting speed and 0.3 mm/rev feed rate. A general increase was observed in energy consumption values with the increase in feed rate and cutting speed.