Beden algısı ve bağlanma stillerinin premenstrüel sendrom belirtileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of body perception and attachment styles on premenstrual syndrome symptoms
- Tez No: 993403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 18-45 yaş arası yetişkin kadın bireylerde beden algılarının ve bağlanma stillerinin premenstrüel sendrom belirtileri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 351 kişi katılmış ve veriler çevrimiçi formlar aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Premenstrüel Sendrom Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Bağlanma Stilleri Ölçeği (YIYE) uygulanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış, veriler betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve bootstrap temelli regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Aracılık analizleri, Preacher ve Hayes'in geliştirdiği PROCESS Macro eklentisi aracılığıyla yürütülmüştür. Bulgular, beden algısı ile PMS düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Beden algısının olumsuzlaşması PMS belirtilerinin artışıyla paralel biçimde ilerlemektedir. Ayrıca kaygılı bağlanma PMS'nin en güçlü yordayıcısı olarak bulunmuş, kaçıngan bağlanmanın etkisi ise sınırlı düzeyde kalmıştır. Hiyerarşik regresyon analizine göre, bağlanma stilleri PMS puanlarındaki varyansın %24'ünü açıklarken, modele beden algısının eklenmesiyle açıklanan varyans %27.5'e yükselmiştir. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde, PMS düzeylerinin medeni duruma, çocuk sahibi olma durumuna ve adet döngüsünün düzenliliğine göre anlamlı biçimde farklılaştığı; ilişkisi olan, çocuk sahibi olmayan ve düzensiz döngüye sahip kadınların daha yüksek PMS belirtileri gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak, araştırmanın bulguları beden algısı ve bağlanma stillerinin PMS belirtileri üzerinde anlamlı etkilerinin olduğunu göstermektedir. PMS'nin değerlendirilmesinde yalnızca biyolojik değil, psikolojik ve sosyal etmenlerin de dikkate alınması gerektiği; olumsuz beden algısı ve güvensiz bağlanma örüntülerinin kadın sağlığı açısından önemli bir risk faktörü olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, klinik uygulamalarda beden algısını güçlendirmeye ve güvenli bağlanma biçimlerini desteklemeye yönelik psikoeğitimsel müdahalelerin yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of body image and attachment style on premenstrual syndrome symptoms in adult women aged 18-45. 351 participants participated in the study, and data were collected via online forms. Participants were administered the Sociodemographic Information Form, Premenstrual Syndrome Scale, Body Image Scale, and Attachment Styles Scale (AAT-1). A correlational screening model was used in the study, and data were analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation analysis, and bootstrap-based regression analyses. Mediation analyses were conducted using the PROCESS Macro plugin developed by Preacher and Hayes. Findings indicated a significant positive correlation between body image and PMS symptoms. The decline in body image parallels the increase in PMS symptoms. Furthermore, anxious attachment was found to be the strongest predictor of PMS, while avoidant attachment had a limited effect. According to hierarchical regression analysis, attachment styles explained 24% of the variance in PMS scores, while the addition of body image to the model increased the explained variance to 27.5%. When examined in terms of demographic variables, PMS levels differed significantly according to marital status, childbearing status, and menstrual cycle regularity; women in relationships, those without children, and those with irregular cycles exhibited higher PMS symptoms. In conclusion, the study findings indicate that body image and attachment styles have significant effects on PMS symptoms. It was concluded that not only biological but also psychological and social factors should be considered in the assessment of PMS, and that negative body image and insecure attachment patterns can be significant risk factors for women's health. Therefore, psychoeducational interventions aimed at strengthening body image and supporting secure attachment styles may be beneficial in clinical practice.