Sınıf öğretmenlerinin mesleki motivasyonları ile hayat bilgisi öğretimine yönelik tutumları ve performansları arasındaki ilişki
The relationship between classroom teachers' professional motivation and their attitudes and performances towards life sciences teaching
  1. Tez No: 968611
  2. Yazar: NİHAL DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YARAR KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, sınıf öğretmenlerinin mesleki motivasyonları ile Hayat Bilgisi öğretimine yönelik tutumları ve performansları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, öğretmenlerin motivasyon, tutum ve performanslarını belirleyen değişkenleri analiz ederek eğitimde verimliliği artırmaya yönelik politika ve uygulamalara katkı sağlamaktır. Yapılan çalışmada öğretmenlerin mesleki motivasyon, tutum ve performansları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye genelinde ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfları okutan sınıf öğretmenleri, örneklemi ise Rize ilinde görev yapan 2024-2025 eğitim öğretim yılında Hayat Bilgisi dersini okutan sınıf öğretmenlerinden tesadüfi olmayan örnekleme tekniklerinden amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu bağlamda belirtilen eğitim öğretim döneminde 267 öğretmen araştırma grubu olarak örneklemi oluşturmuştur. Araştırma amacına ulaşmak için katılımcıların demografik özelliklerini ortaya koyan anket ile Öğretmen Mesleki Motivasyon Ölçeği, Hayat Bilgisi Öğretimi Tutum Ölçeği ve Öğretmen İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; evli öğretmenlerin mesleki motivasyonları bekâr öğretmenlere göre yüksek bulunmuştur. Hayat Bilgisi öğretimine yönelik tutum; yaş, sınıf, kıdemden etkilenmezken, eğitim düzeyi tutumu etkilemektedir (lisansüstü lehine). Cinsiyet, medeni durum ve görev yeri tutumda fark yaratmamıştır. İş performansı demografik özelliklerden ziyade deneyim, motivasyon gibi faktörlerden etkilenmektedir. Kadın öğretmenlerin Hayat Bilgisi dersini sevme ve performansı erkek öğretmenlerden yüksek, erkek öğretmenlerin fiziksel imkân memnuniyeti kadın öğretmenlerden yüksektir. Evli öğretmenlerin Hayat Bilgisi dersini sevme ve memnuniyet düzeyi bekâr öğretmenlerden yüksektir. Hayat Bilgisi dersine değer verme, mesleki gelişim ve performans boyutlarında genel fark bulunmamaktadır. Lisansüstü mezunu olan öğretmenlerin Hayat Bilgisi dersine değer verme düzeyi daha yüksektir. İlçede görev yapan öğretmenlerin görev ve uyumsal performansı il merkezinde görev yapan öğretmenlerden yüksektir. Uyumsal performansta yaş grupları arasında anlamlı düzeyde fark vardır. Mesleki motivasyon, Hayat Bilgisi öğretimine yönelik tutum ile iş performansı arasında pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Motivasyon, tutum ve performansı yordamaktadır. Performansı artırmak için bütüncül yaklaşımların gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to reveal the relationship between the professional motivations of classroom teachers and their attitudes and performances towards teaching Life Sciences. In this context, the purpose of the research is to contribute to policies and practices aimed at increasing efficiency in education by analyzing the variables that determine teachers' motivation, attitudes and performances. In the research, a correlational screening model was used to examine the relationships between teachers' professional motivations, attitudes and performances. The universe of the research consists of classroom teachers who teach and primary schools in 1st, 2nd and 3rd grades throughout Turkey. The sample of the research was determined by using the purposeful sampling method, a non-random sampling technique, from classroom teachers who teach Life Sciences course in the 2024-2025 academic year in Rize province. 267 teachers constituted the sample of the study. In the study, a questionnaire revealing the demographic characteristics of the participants and the Teacher Professional Motivation Scale, the Life Science Teaching Attitude Scale and the Teacher Job Performance Scale were used. As a result of the research; The professional motivations of married teachers were found to be higher than those of single teachers. While the attitude towards Life Sciences teaching is not affected by age, class or seniority, the level of education affects the attitude.(in favor of postgraduate studies). Gender, marital status and place of duty did not create a difference in attitude. Job performance is affected by factors such as experience and motivation rather than demographics. Female teachers' liking and performance of Life Sciences is higher than males, and males' satisfaction with physical facilities is higher than females. Married teachers' level of liking and satisfaction with the Life Sciences course is higher than single teachers. There is no general difference in the dimensions of valuing Life Sciences, professional development and performance. Teachers with a postgraduate degree have a higher level of appreciation for the Life Sciences course. The task and adaptive performance of teachers working in the district are higher than those working in the city center. Positive relationships have been identified between professional motivation, attitudes toward Life Sciences instruction, and job performance. Motivation predicts attitude and performance. Holistic approaches are believed to be necessary to improve performance.