Artırılmış ve sanal gerçeklik destekli matematik uygulamalarının diskalkuli riskli öğrencilerin görsel ve uzamsal becerilerine etkisi
The effect of augmented and virtual reality supported mathematics applications on the visual and spatial skills of students at risk of dyscalculia
  1. Tez No: 968628
  2. Yazar: BETÜL EBRAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak geliştirilen matematik uygulamaları ile bu iki teknolojinin birlikte kullanımının diskalkuli riskli öğrencilerin görsel ve uzamsal becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada temel amaç, diskalkuli riskli öğrencilerin görsel ve uzamsal becerilerini geliştirmeye yönelik olarak tasarlanan uygulamaların, söz konusu beceriler üzerinde anlamlı bir gelişim sağlayıp sağlamadığını belirlemeye çalışmaktır. Yöntem: Bu araştırmada, artırılmış ve sanal gerçeklik destekli matematik uygulamalarının diskalkuli riskli öğrencilerin görsel ve uzamsal becerilerine etkilerini incelemek amacıyla nicel ve nitel veriler eş zamanlı toplanarak karma yöntem araştırması yaklaşımı kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu çoklu araçlar kullanılarak belirlenmiştir. Çoklu araçları“Matematik Dersi Sınav Ortalamaları”,“Matematik Başarı Testi”,“Diskalkuli Ön Değerlendirme Testi”,“Diskalkuli Kontrol Listesi”,“Öğrenci Tanıma Formu”ve“Ebeveynlere Yönelik Diskalkuli Gözlem Formu”oluşturmaktadır. Çalışma grubunu, Erzurum il merkezinde bulunan MEB'e bağlı bir ortaokulda eğitim gören 5. Sınıf 7 diskalkuli riskli öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde, tasarlanan on adet artırılmış ve sanal gerçeklik (AR/VR) uygulaması öğrencilere bireysel olarak ve sırayla uygulanmıştır. Her uygulama belirlenen kazanımlar doğrultusunda tasarlanmıştır. Araştırmacı, sürecin her aşamasında gözlemlerini sistematik biçimde araştırmacı günlüğüne kaydetmiştir. Araştırmanın nicel verileri, görsel ve uzamsal beceri testi (GUBT) ön test-son test şeklinde uygulanarak; nitel verileri uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilere, öğretmenlere ve velilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formları ile araştırmacının tuttuğu günlüklerdeki gözlem notları aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile nitel veriler ise içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Nicel verilerin analizi sonucunda elde edilen GUBT ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında tüm öğrencilerin son test puanlarında artış olduğu görülmüştür. Ayrıca, GUBT'nin görsel ve uzamsal becerileri ölçen bölümleri (%50'şer) ayrı ayrı analiz edildiğinde, her iki alanda da öğrencilerin son test puanlarında anlamlı düzeyde artış olduğu görülmüştür. Nicel bulgular, uygulama öncesi ve sonrası öğrenci, öğretmen ve velilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler ile araştırmacının tuttuğu günlüklerdeki gözlem notlarıyla paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the effects of mathematics applications developed using augmented and virtual reality technologies and the combined use of these two technologies on the visual and spatial skills of students with dyscalculia. The main purpose of the study is to determine whether the applications designed to improve the visual and spatial skills of students at risk of dyscalculia provide a significant improvement on these skills. Method: In this study, a mixed-methods research approach was used to examine the effects of augmented and virtual reality-supported mathematics applications on the visual and spatial skills of students at risk of dyscalculia, with quantitative and qualitative data collected simultaneously. A single-group pretest-post test experimental design was used as a quantitative research method. The study group was determined using multiple tools. The multiple instruments consisted of“Mathematics Course Examination Averages”,“Mathematics Achievement Test”,“Dyscalculia Pre-Assessment Test”,“Dyscalculia Checklist”,“Student Identification Form”and“Dyscalculia Observation Form for Parents”. The study group consisted of 7, 5th grade students with dyscalculia risk studying in a secondary school affiliated to the MEB in Erzurum city center. During the implementation process, ten augmented and virtual reality (AR/VR) applications were designed and applied to students individually and sequentially. Each application was designed in line with the specified learning outcomes. The researcher systematically recorded his observations in a researcher's diary at every stage of the process. The quantitative data of the study were obtained by applying the Visual and Spatial Skills Test (VSST) as a pre-test and post-test; qualitative data were obtained through semi-structured interview forms applied to students, teachers and parents before and after the application and observation notes in the diaries kept by the researcher. Quantitative data were analyzed using Wilcoxon Signed Rank Test and qualitative data were analyzed using content analysis method. Findings: When the VSST pre-test and post-test scores obtained as a result of the analysis of quantitative data were compared, it was seen that all students' post-test scores increased. In addition, when the sections of the VSST measuring visual and spatial skills (50% each) were analyzed separately, it was seen that there was a significant increase in the post-test scores of the students in both areas. The quantitative findings are in line with the qualitative data obtained from semi-structured interviews with students, teachers and parents before and after the implementation and the observation notes in the diaries kept by the researcher.