Matematik eğitiminde argümantasyon üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies on argumentation in mathematics education
  1. Tez No: 968643
  2. Yazar: MELEK ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Web of Science (WoS) veri tabanında yer alan matematik eğitiminde argümantasyon üzerine yayınlanan makalelerin VOSviewer yazılımı ile bibliyometrik analizinin yapılması ve araştırma eğilimlerinin ortaya konmasıdır. WoS veri tabanında 1995-2024 yılları arasında yayınlanmış 174 makalenin performans analizi; atıf, ortak atıf, ortak yazarlık, anahtar kelimelerin birlikte bulunma ve bibliyografik eşleştirme analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgularda, en üretken ve ortak yazarlık ilişkisi en güçlü yazarın“Conner, A.”olduğu; ABD'nin en üretken ve en fazla atıf alan ülke olduğu; en fazla çalışmanın“Eğitim ve Eğitim Araştırmaları”araştırma kategorisinde olduğu; çalışmaların en fazla ESCI ve SSCI indekslerinde yer aldığı ve en fazla İngilizce dilinde yazıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Yayınlarda 2016'dan itibaren dikkate değer bir artış olmuştur. Yayın sayılarının artışına paralel olarak atıf sayılarında da artış olduğu tespit edilmiştir. Selden ve Selden (2003), Forman ve ark. (1998), Krummheuer (2007) en yüksek atıf alan yayınlar;“Conner, A.”,“Isiksal-Bostan, M.”ve“Ayalon, M.”en yüksek atıf alan etkili yazarlardır. Georgia Üniversitesi, Haifa Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi bağlantı yoğunluğu en yüksek kurumlardır. ABD, Türkiye ve İsrail yüksek bağlantı gücüne sahip ülkelerdir. En yüksek ortak atıf ve bağlantı gücüne sahip kaynakların Krummheuer (1995), Yackel (2002), Conner (2014), Inglis (2007) ve Yackel (1996) olmuştur.“Journal for Research in Mathematics Education”,“Educational Studies in Mathematics”ve“ZDM-Mathematics Education”dergileri en çok atıf alan, en etkili yayınlardır. En çok atıf alan ve yüksek bağlantı gücüne sahip yazarlar“Yackel, E.”,“Stylianides, AJ.”ve“Krummheuer, G.”olmuştur. Anahtar kelimelerin birlikte bulunma analizinde“argumentation/argümantasyon”ve“proof/ispat”kavramlarının merkezi bir role sahip olduğu ve argümantasyon kavramının en sık“proof/ispat”kavramıyla birlikte ele alındığı görülmüştür. Çalışmaların konu eğilimleri incelendiğinde anahtar kelimelerin toplam bağlantı gücü ve sıklığına göre 2020 ve sonrası dönemde çalışmaların“teknoloji”ve“öğretmenin rolü, desteği ve yeterlikleri”konularına odaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to conduct a bibliometric analysis of articles on argumentation in mathematics education published in the Web of Science (WoS) database using VOSviewer software and to reveal research trends. A performance analysis of 174 articles published between 1995 and 2024 in the WoS database was carried out, including citation, co-citation, co-authorship, keyword co-occurrence, and bibliographic coupling analyses. The findings revealed that the most productive author with the strongest co-authorship network is“Conner, A.”; The United States is the most productive and most cited country; most studies are in the“Education and Educational Research”research category; the articles are mostly indexed in ESCI and SSCI, and the predominant publication language is English. A significant increase in publications has been observed since 2016. It was also determined that the number of citations increased in parallel with the increase in the number of publications. The most highly cited publications are Selden and Selden (2003), Forman et al. (1998), and Krummheuer (2007); the most influential authors with the highest citations are“Conner, A.”,“Isiksal-Bostan, M.”, and“Ayalon, M.”. The University of Georgia, University of Haifa, and Middle East Technical University are the institutions with the highest link strength. The United States, Turkiye, and Israel are countries with high link strength. The sources with the highest co-citation and link strength are Krummheuer (1995), Yackel (2002), Conner (2014), Inglis (2007), and Yackel (1996). The journals“Journal for Research in Mathematics Education”,“Educational Studies in Mathematics”, and“ZDM-Mathematics Education”are the most cited and most influential publications. The authors with the most citations and highest link strength are“Yackel, E.”,“Stylianides, A.J.”, and“Krummheuer, G.”. In the keyword co-occurrence analysis, the concepts of“argumentation”and“proof”play a central role, and it is observed that the concept of argumentation is most frequently associated with“proof”. When examining topic trends in the studies, based on the total link strength and frequency of keywords, it is seen that studies after 2020 focus on“technology”and“the teacher's role, support, and competencies.”