Geçici koruma altındaki suriyelilerin sosyal olarak iyilik hali: Gaziantep örneği
Social welfare of syrians under temporary protection: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 968661
  2. Yazar: BELMA NUR DAĞCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, geçici koruma altındaki Suriyeli bireylerin Türkiye'deki sosyal olarak iyilik halini Gaziantep örneği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada sosyal destek ağları, ruhsal sağlık, kültürel uyum, toplumsal kabul ve ayrımcılık deneyimleri gibi çok boyutlu etkenlerin sosyal iyilik hali üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, yalnızca sistemsel ve yapısal desteklerin değil bireylerin toplumsal hayata katılım konusundaki isteklilik ve çabalarının da entegrasyon sürecinin başarısı açısından belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum göçmenlerin yalnızca yardım alıcı değil, aynı zamanda aktif özne olmaları gerektiği fikrini desteklemektedir. Çalışma, sosyal hizmet disiplini kadar göç politikası alanına da hem teorik katkı sunmakta hem de uygulamaya dönük somut politika önerileri geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the social welfare of Syrian individuals under temporary protection in Turkey, focusing on the case of Gaziantep. Conducted using a qualitative research method, the study analyzes the effects of multifaceted factors on social welfare, including social support networks, mental health, cultural adaptation, experiences of social acceptance, and discrimination. The research findings reveal that not only systemic and structural supports but also individuals' willingness and efforts to participate in social life are decisive for the success of the integration process. This supports the idea that migrants should be seen not only as aid recipients but also as active agents. The study provides theoretical contributions to the discipline of social work as well as the field of migration policy, while also developing concrete policy recommendations oriented towards practice.