Türkiye'de sol/sosyalist hareket içinde yer alan Z kuşağı kadınlarının romantik ilişki deneyimleri üzerine bir inceleme
An investigation into romantic relationship experiences of generation Z women in the left/socialist movement in Turkey
- Tez No: 968689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖZE ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Karl Mannheim'ın kuşak teorisini ve kavramsal araçlarını merkeze alarak, Türkiye'de sol/sosyalist hareket içinde yer alan Z kuşağı kadınlarının romantik ilişki deneyimlerini incelemektedir. Mannheim'ın kuşak konumu, kurucu yıllar ve kuşak birimi kavramları, çalışmanın teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Kuşak konumunun toplumsal ve tarihsel olaylarla sınırlı kalmayıp, bireylerin en mahrem alanlarından biri olan romantik ilişkiler üzerinde de belirleyici olduğu varsayımı tezin çıkış noktasını teşkil etmektedir. Araştırma, Z kuşağı kadınlarının sol/sosyalist hareket içinde bir“kuşak birimi”oluşturduğunu kabul ederek, romantik ilişkilerini toplumsal, tarihsel ve politik bağlamın yanı sıra toplumsal cinsiyet rejimleri ekseninde de analiz etmektedir. Bulgular, kadınların romantik ilişkilere dair ilk fikirlerini özellikle çeşitli popüler kültür ürünleri aracılığıyla edindiklerini ve bu kültürel repertuvarın toplumsal-tarihsel konumla birleşerek ilişkilerin deneyimlenme biçiminde önemli rol oynadığını göstermektedir. Çalışma ayrıca, hareket içindeki toplumsal cinsiyet normlarının, kadınların romantik ilişkilerinde belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, örgütlü alanlarda ilişkilerini çoğunlukla“yoldaşlık”ile“partnerlik”arasındaki gerilim üzerinden deneyimlemiş; politik sorumlulukların öncelenmesi, ilişkilerin gizlenmesine yol açmıştır. Bu süreçte kadınlar, erkeklere kıyasla daha kısıtlayıcı normlara tabi tutulmuş, ancak buna rağmen çeşitli müzakere biçimleri ve yan yollar geliştirerek ilişkilerini sürdürmüşlerdir. Sonuç olarak, bu tez kuşak konumunun kamusal alanla birlikte kişisel ilişkiler ve mahrem deneyimlerde de belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Sol/sosyalist hareket içindeki Z kuşağı kadınlarının romantik ilişkileri, kuşak konumu ile toplumsal cinsiyetin kesişiminde, politik aidiyetler ve bireysel deneyimlerin iç içe geçtiği bir alan olarak şekillenmektedir. Anahtar Sözcükler Kuşak, Kuşak Birimi, Z Kuşağı Kadınları, Romantik İlişki Deneyimleri, Sol/Sosyalist Hareket
Özet (Çeviri)
This thesis examines the romantic relationship experiences of Generation Z women within the leftist/socialist movement in Turkey, using Karl Mannheim's generation theory and conceptual tools as its framework. Mannheim's notions of generational location, formative years, and generational unit form the theoretical basis of this study. The thesis starts from the assumption that generational location is not confined to social and historical events but also shapes one of the most intimate spheres of individuals' lives: romantic relationships. The research considers Generation Z women as constituting a“generational unit”within the leftist/socialist movement and analyzes their romantic relationships in relation to social, historical, and political contexts as well as gender regimes. The findings indicate that women formed their earliest ideas about romantic relationships primarily through various popular culture products, and that this cultural repertoire, combined with their socio-historical position, played a crucial role in shaping how relationships were experienced. The study also demonstrates that gender norms within the movement strongly influenced women's romantic relationships. Participants often experienced their relationships in organized settings through the tension between“comradeship”and“partnership.”The prioritization of political responsibilities often led to the concealment of relationships. In this process, women faced more restrictive norms compared to men; nevertheless, they developed different forms of negotiation and alternative pathways to sustain their relationships. In conclusion, this thesis reveals that generational location is decisive not only in the public sphere but also in personal relationships and intimate experiences. The romantic relationships of Generation Z women in the leftist/socialist movement emerge at the intersection of generational location and gender, forming a space where political identities and personal experiences intertwine. Keywords Generation, Generation Unit, Generation Z Women, Romantic Relationship Experiences, Leftist/Socialist Movement