Daha estetik bir sosyal bilgiler: Öğretmenlerle nitel bir çalışma
A more aesthetic social studies: A qualitative study with teachers
- Tez No: 968751
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCENK HAMARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgilerin daha estetik işlenmesine yönelik sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Hoşluk, güzellik olarak tanımlanan estetiğe; insan hayatının her alanında karşılaşılmaktadır. Estetik bir eğitim, eğitim basamağında duyuşsal ve bilişsel boyutların önemini doğrudan vurgulamaktadır. Bu estetik pratiklerle en yakından ilişkili öğretim programının ise sosyal bilgiler olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni temelinde yürütülmüştür. Fenomenoloji; bireyin, belirli olgulara aşina olduğu ancak tam olarak anlam geliştiremediği süreçlerde kullanılan bir desen niteliği taşımaktadır. Bireylerin deneyimlerini ve görüşlerini temel alması sebebiyle fenomenolojinin, bu araştırmaya en uygun desen olduğu düşünülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunda yer alan katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla seçilmiştir. Katılımcılara erişimde kolaylık sağlanması, hız ve pratiklik sağlanması amacıyla bu örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırma kapsamında yer alan katılımcıların seçilmesinde, aktif olarak sosyal bilgiler öğretmenliği yapıyor veya yapmış olma şartı aranmıştır. Araştırmanın verileri, ZOOM platformu üzerinden yapılan görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşme için yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Araştırma süreci boyunca toplanan veriler, içerik analizi ve betimsel analize tabii tutulmuştur. Araştırma verileri MAXQDA 24 nitel veri yazılımı aracılığıyla görselleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, anlam, faydalar, güçlükler ve uygulamalar temaları üzerinden sunulmuştur. Anlam teması, sosyal bilgilerde estetiğin sosyal bilgiler öğretmenlerinde ne ifade ettiğine yönelik değerlendirmeleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Faydalar teması, sosyal bilgilerde estetik işleyişin faydalarını ele alırken; güçlükler teması, sosyal bilgiler eğitiminde estetik bir işleyiş sürecinde sosyal bilgiler öğretmenlerinin karşılaştığı güçlüklere odaklanmaktadır. Uygulamalar teması ise sosyal bilgiler öğretmenlerinin dersi daha estetik hale getirmek amacıyla gerçekleştirdiği uygulama pratiklerine yer vermektedir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, sosyal bilgiler derslerinin daha etkili, kalıcı ve anlamlı olması amacıyla, ders içerisinde estetiğe önem verdiklerini ve bu tarz işleyişlerin artırılması gerektiğini dile getirmişlerdir. Araştırma sonucunda sosyal bilgilerde estetiğin önemi vurgulanmıştır. Araştırmada sosyal bilgilerde estetik hususunda yalnızca öğretmenlere değil, aynı zamanda akademisyenler, okul yöneticileri, veliler ve politika yapıcılarına da sorumluluklar düştüğü sonucuna erişilmiştir. Araştırma, sosyal bilgilerde estetik temelli araştırmaların artırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine social studies teachers' views on the more aesthetic processing of social studies. Aesthetics, defined as pleasantness and beauty, is encountered in every aspect of human life. Aesthetic education directly emphasizes the importance of affective and cognitive dimensions, especially at the educational stage. It is thought that the curriculum most closely related to these aesthetic practices is social studies. This research was conducted on the basis of phenomenology design, one of the qualitative research designs. Phenomenology is a design used in processes where the individual is familiar with certain phenomena but cannot fully develop meaning. Since it is based on the experiences and opinions of individuals, phenomenology was considered to be the most appropriate design for this research. The participants in the research were selected through convenience sampling, which is one of the purposive sampling methods. This sampling method was chosen to facilitate access to the participants and to provide speed and practicality. In the selection of the participants within the scope of the research, the condition of actively working or having worked as a social studies teacher was sought. The data of the study were collected through interviews conducted on the ZOOM platform. A semi-structured interview form was created for the interview with the participants. The data collected during the research process were subjected to content analysis and descriptive analysis. The research data were visualized through MAXQDA 24 qualitative data software. The findings of the study are presented through the themes of meaning, benefits, challenges and practices. The meaning theme focuses on social studies teachers' evaluations of what aesthetics in social studies means to them. While the benefits theme focuses on the benefits of aesthetic functioning in social studies, the challenges theme focuses on the challenges that social studies teachers face in the process of aesthetic functioning in social studies education. The practices theme focuses on the practices that social studies teachers use to make the lesson more aesthetic. Social studies teachers stated that they attach importance to aesthetics in the lessons in order to make social studies lessons more effective, permanent and meaningful, and that such processes should be increased. As a result of the research, the importance of aesthetics in social studies was emphasized. The research concluded that not only teachers, but also academics, school administrators, parents and policy makers have responsibilities regarding aesthetics in social studies. The research recommends increasing aesthetics-based research in social studies.