STEM eğitimi uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi: Doğal afetler örneği
The effect of STEM education practices on fifth grade students' academic achievement: The case of natural disasters
- Tez No: 968804
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ÖNER ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dünyanın dört bir yanında insanlar doğal afetlerin etkisi altındadır. Türkiye bulunduğu coğrafi konum ve özellikleri sebebiyle doğal afetlerin çeşitlilik gösterdiği bir ülkedir. Afetlerin toplumun bütününü veya bir kısmını etkilediği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda insanların doğal afetler hakkında bilgi sahibi olmaları afetlerin zararlarından korunmak bakımından oldukça önemlidir. Bu sebeple insanların gerekli bilgi ve donanıma sahip olması, eğitilmesi ve bilinç kazanması gerekmektedir. Bu bağlamda ülkemizde birçok doğal afet yaşanması sebebiyle bu çalışmada 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında 5. sınıf Fen Bilimleri dersi Doğal afetler/Yıkıcı doğa olayları konusu STEM etkinlikleri ile desteklenerek STEM eğitimi uygulamalarının doğal afetler konusunda öğrenci başarılarına etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmaya kontrol grubu 23, deney grubu 23 olmak üzere toplam 46 öğrenci katılmıştır. Çalışmada nicel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada iki gruba çalışma öncesi ve sonrası akademik başarı testi uygulanmış ve elde edilen nicel veriler betimsel ve çıkarımsal analizler sonucunda parametrik bir test olan bağımsız örneklem t testi yapılmıştır. Analiz sonucunda kontrol ve deney grubu ön test sonuçları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamış olup grupların ön test son test sonucunda anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Kontrol ve deney grubunun son test sonucunda ise anlamlı bir fark ortaya çıkmadığı görülmüştür. Bu durumun ülkemizde doğal afetlerin sıklıkla yaşanması sebebiyle öğrencilerin farkındalığının yüksek olmasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. STEM etkinliklerinin daha etkili olabilmesi için uzun süreli uygulama yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, people around the world are affected by natural disasters. Türkiye, due to its geographical location and characteristics, is particularly prone to various types of disasters. Considering that disasters can impact the entire society or a part of it, it is crucial for individuals to have sufficient knowledge to protect themselves and reduce possible damages. Therefore, people must be informed, equipped, and educated. Based on this, the current study aimed to examine the effect of STEM-based practices on student achievement in the“Natural Disasters/Destructive Natural Events”unit of the 5th-grade Science course during the 2023–2024 academic year. The study involved 46 students, with 23 in the control group and 23 in the experimental group. A quasi-experimental design, which is a type of quantitative method, was used. An academic achievement test was administered before and after the instruction. The control group was taught based on the national curriculum, while the experimental group received STEM-supported instruction. The quantitative data were analyzed using descriptive and inferential statistics, specifically the independent samples t-test. The results showed no significant difference in the pre-test scores between the groups. However, both groups showed significant improvement in their post-test results, yet no significant difference was found between the post-test scores of the two groups. This outcome may be due to the high public awareness of natural disasters in Türkiye. It is recommended that STEM activities be implemented over a longer period for greater effectiveness.