Sigara bağımlılığının çocukluk travmaları ve davranışsal aktivasyon inhibisyon sistemleri ile ilişkisi
The relationship between smoking addiction and behavioral activation inhibition & childhood trauma
  1. Tez No: 968811
  2. Yazar: DİDEM KİTAPÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi'nde yürütülen araştırma kapsamında sigara bağımlılığı ve çocukluk travmaları ile davranışsal sistemler ilişkisinin incelenmesinden oluşmaktadır. Türkiye genelinde 18-65 yaş arası yetişkin bireylerden elde edilen veriler sonucunda cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim durumunun bağımlılık düzeyi ile ilişkisi de analiz edilmiştir. Araştırmaya 2361 erkek 3379 kadın olmak üzere toplam 5740 birey katılmıştır. Bu kişiler çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve onayları alınmıştır. Çalışmaların bulguları, yaş ve bağımlılık düzeyi arasında aynı yönde ilişkiye işaret etmekte yaşla beraber bağımlılık düzeyinin arttığını göstermektedir, eğitim durumu tam tersi negatif ilişki göstermekte lisans düzeyindeki bireylerde bağımlılık düzeyi azalmaktadır. Medeni durum değişkenine göre dul veya boşanmış olmanın bekar veya evli bireylere oranla bağımlılık düzeyiyle pozitif ilişkisi görülmektedir. Erkeklerin bağımlılık düzeyi de kadın cinsiyete oranla yüksektir. Araştırmanın konusunu oluşturan çocukluk travmaları ve sigara bağımlılığı ilşikisinde çocukluk travmalarının beş boyutu da bağımlılıkla korelasyon göstermekte en yüksek değer duygusal istismar olmak üzere, fiziksel ihmal, duygusal ihmal , fiziksel istismar ve cinsel istismar olarak sıralanmaktadır. Davranışsal sistemler ve bağımlılık ilişkisinde davranışssal inhibisyon boyutuyla ve dürtü alt boyutunun istatiksel yönden anlamlı bir ilişkisi bulgulamamıştır. Davranışsal aktivasyonun eğlence arayışı alt boyutuyla bağımlılık düzeyi arasında anlamlı ve pozitif ,ödül duyarlılığı boyutuyla da negatif ilişki olduğu saptanmıştır. Bu bulgular literatürle uyumlu bulunmakla beraber uyumlu olmayanlar da mevcuttur. Bu analizler doğrultusunda inceleme yapılarak tartışma oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The paper is a review of a research carried out by the Turkish Smoking Addiction During the Pandemic and Mental Health Mapping Project about the relationship between smoking addiction and behavioral systems & childhood trauma. Using the data gathered from adults in Turkey between the ages of 18-65, an analysis was also performed to see if there was a relationship with the subjects' gender, marital status, age, and education level. A total of 5740 people, consisting of 2361 male and3379 female participants, were included in this research. These people had their expressed their consent to take part in this research. The results of this research showed that not only was there a direct relationship with ages and addiction status of the participants, but it also showed that the addiction level increased with age, while it went down as the education level of the participant went up, which was especially apparent with undergraduate students. In terms of marital status, it was seen that there was a positive relationship between individuals who were divorced or otherwise separated from their partners and their likelihood of being addicted to smoking. It should be noted that, overall, males were more likely to be addicted to smoking than females. As for the relationship between addiction and childhood trauma, it was seen that all of the 5 dimensions of childhood trauma had a direct correlation with smoking addiction, while emotional abuse was the one that had the most correlation. The rest are, respectively, physical negligence, emotional negligence, physical abuse, and sexual abuse. For the relationship between behavioral systems and addiction, no correlation of statistical significance was found in terms of behavioral inhibition. In terms of behavioral activation, however, a significant and positively correlated relationship was found between a sub category, fun seeking, of behavioral activation and addiction. A negative correlation between the sub category, reward sensitivity, and addiction was also seen. While some of these findings are coherent with the current literature, there are some that contradict it as well. As a result of the review of this analysis, a discussion section was created.