Çalışmayan bireylerde sosyal medya bağımlılığının dürtüsellikle olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction and impulsivity in non-working individuals
- Tez No: 968824
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmayan bireyler yaşadıkları sosyal medya bağımlılığı dolayısıyla günlük yaşamlarında olumsuz durumlarla karşılaşabilmektedir. Bu araştırmada çalışmayan bireylerde sosyal medya bağımlılığının dürtüsellikle olan ilişkisini anlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini oluşturan çalışmayan bireylerden sosyal medya bağımlılığına sahip 6290 katılımcının 1346'sı erkek, 4944'ü kadındır. Gönüllü katılımcılara“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Barratt Dürtüsellik Ölçeği”ve“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”doldurtulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unemployed individuals may encounter negative situations in their daily lives due to their social media addiction. In this study, it was aimed to understand the relationship between social media addiction and impulsivity in non-working individuals. Among the non-working individuals who constituted the sample of the study, 1346 of the 6290 participants with social media addiction were males and 4944 were females. Volunteer participants were asked to fill out the“Socio-demographic Information Form”,“Barratt Impulsivity Scale”and“Bergen Social Media Addiction Scale”.