Yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının utangaçlık, ilişki başlatma, kendini açma, etki bırakma, duygusal destek ve çatışma yönetimi ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of social media addiction in adults with shyness, relationship initiation, self-disclosure, influencing, emotional support and conflict management
  1. Tez No: 968825
  2. Yazar: BURAK ÖGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının utangaçlık, ilişki başlatma, kendini açma, etki bırakma, duygusal destek ve çatışma yönetimi ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, katılımcılara gönderilen çevrimiçi anketlerle yürütülmüş olup, 2661 kişiden oluşan örneklemin verileri incelenmiştir. Araştırma için Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Utangaçlık Ölçeği, Kişilerarası Yetkinlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, betimsel ve yordayıcı-ilişkisel analiz yöntemlerini içermektedir. Katılımcıların sosyal medyayı çoğunlukla akşam 19.00-24.00 arasında olmak üzere günlük 3-4 saat kullandığı tespit edildi. Günlük internet kullanımının sıklıkla 3-4 saat aralığında, aralıksız internet kullanımının genellikle günlük 3-4 saat aralığında olduğu, katılımcıların yarıya yakını için internet kullanımını kısıtlayıcı faktörün olmadığı, en sık kullanılan mesajlaşma programının Whatsapp ve Instagram Messenger olduğu ve mesajlaşma programlarının kullanım süresinin günlük 1 saatten az olduğu bulunmuştur. Katılımcıların sosyal medya bağımlılığı düzeyinin düşük düzeyde, utangaçlık düzeyinin kararsızım aralığında kişilerarası ilişkilerde en yetkin oldukları alanların ilişki başlatma ve kendini açma olduğu bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı ile utangaçlık arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu ve sosyal medya bağımlılığının utangaçlığı yordadığı tespit edilmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ile ilişki başlatma, kendini açma, etki bırakma, duygusal destek, çatışma yönetimi, kişilerarası yetkinlik arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu ve sosyal medya bağımlılığının kişilerarası yetkinliği yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was examined, the relationship of social media addiction in adults with shyness, relationship initiation, self-disclosure, influencing, emotional support and conflict management. The study was conducted with online surveys sent to participants and the sample data of 2661 people were examined. Information Form, Social Media Addiction Scale, Shyness Scale, Interpersonal Competency Scale were used for the research. The research includes descriptive and predictive -relational analysis methods. It has been found to participants were use social media for 3-4 hours per day, mostly between 7 pm and 24:00pm. It has been found that daily internet use is often in the 3-4 hour range, non-stop internet use is usually in the daily range of 3-4 hours, there are no restrictive factors for internet use for nearly half of the participants, the most frequently used messaging program is Whatsapp and Instagram Messenger, and the duration of use of messaging programs is less than 1 hour per day. It was found that the participants' level of social media addiction was low, and the areas where they were most competent relationship initiation and self-disclosure in interpersonal relationships and there are in the ambivalence range of shyness levels. It has been found that there is a positive and meaningful relationship between social media addiction and shyness, and that social media addiction predict to shyness. It has been found that there is a negative and meaningful relationship between social media addiction and relationship-initiation, self-disclosure, influencing, emotional support, conflict management, interpersonal competence, and that social media addiction predict to interpersonal competence.