Öğrencilerde pornografi bağımlılığının duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of pornography dependence in students with emotional difficulties
- Tez No: 968829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pornografi denildiği zaman akla birden fazla boyut gelmektedir. Pornografi bir üretim ağı, kendi tüketicisini geliştiren bir alan, çeşitli iletişim araçlarıyla kendini üreten bir tür ve satış, üretim ve dağıtımı kapsayan bir sektördür. Pornografinin günlük yaşamda birçok farklı çağrışımı olabilir. Pornografi bir para kaynağı, ticari bir fırsat, bir ilişki belirleyicisi, yaratıcısı ve kullanıcısı için çeşitli şeyleri temsil edebilecek çok geniş bir alan olarak düşünülebilir. Bu çalışma da öğrencilerde pornografi bağımlılığının duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Nicel araştırma teknikleri kullanılan bu araştırmaya gönüllü olarak kabul eden 1691 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilerin kişisel bilgilerine ulaşmak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DERS-16) ve Siber Pornografi Kullanım Envanteri-9 ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında açıklık düzeyleri ile amaçlar, dürtü, stratejiler, kabul etmeme, DDGÖ ve SPB düzeylerinin yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Amaçlar, dürtü, stratejiler, kabul etmeme, DDGÖ ve SPB puanları artıkça açıklık puanlarıda artmaktadır. Bu bağlamda, gelecekteki araştırmalar pornografi bağımlılığının cinsel kaçınma, cinsel yaşam kalitesi, cinsel özgüven, sosyal beceri ve utangaçlık gibi değişkenlerle ilişkisinin araştırılarak poronografi bağımlılığna neden olabilecek etkenleri belirlemeli ve yardım çalışmalarının düzenlemeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
When pornography is called, more than one size comes to mind. Pornography is a manufacturing network, an area that develops its own consumer is a species that produces a self-generating type and sales, production and distribution with various communication tools. Pornography may have many different connotations in daily life. Pornography is a source of money, a commercial opportunity, a relationship determinant, creator and user can be considered as a very large area that can represent various things for various things. In this study, students are examining the relationship of pornography dependence with feeling of emotional difficulties. 1691 people who voluntarily agree to this research used in quantitative research techniques are included. In order to reach the personal information of the participating people, the demographic information form was applied to the Demographic Information Form, Emotion Editing Difficulty Scale (course-16) and Cyber Pornography use Inventory-9 scales. In view of the results of the research, it has been found that the aims of the openness levels, impulse, strategies, acceptance, ddg and SPB levels have been found to be high-level positive relations. Objectives, impulse, strategies, accepting, EEDS and CPI scores are increasing in clearance points. In this context, future research should determine the factors of poronography dependence and regulating the support of poronography dependence, and to determine the relationship between sexual avoidance, sexual avoidance, sexual avoidance, sexual avoidance, social skill, sexual