Development of hydrogen powered ejection system for air platforms
Hava platformları mühimmat salanı için hidrojenli itki sistemi
  1. Tez No: 968899
  2. Yazar: TALHA KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Hidrojen, hava platformlarından harici yük ayırmada kullanılan ayırma sistemleri için umut verici bir alternatif enerji kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Bu yenilikçi yaklaşım, hidrojen üretim ve depolama bileşenlerini içermekte; ve yanma odasındaki gaz karışımını, harici yükleri hava platformundan ayıran pistonları itmek için ateşlemektedir. Hidrojen üretim işlemini gerçekleştirmek için suyun elektrolizi kullanılmaktadır. Hesaplanan gerekli hidrojen miktarına bağlı olarak elektrolizör ve depolama bileşenleri tasarlanmıştır. Bu çalışmada, hidrojen itkili bir ayırma sisteminin kavramsal tasarımı, performans özellikleri, termodinamik prensipler ve ideal gaz kanunları uygulanarak incelenmiştir. Bu amaçla, daha önce çok çeşitli harici yükler için test edilmiş geleneksel ayırma sistemi performans verileri toplanarak analiz edilmiştir. Hidrojenle çalışan bu sistemin uçak sistemleriyle uyumluluğu da kavramsal fizibiliteyi ortaya koymak amacıyla değerlendirilmiştir. Boyutlandırma ve performans derecelendirmesi hesaplamaları Engineering Equation Solver (EES) yazılımı kullanılarak yapılmış, sonuçlar mevcut sistem verileriyle karşılaştırılarak verimlilik ve uygulanabilirlik analiz edilmiştir. Sistem yerleşimi, özgün tasarlanan ve ticari olarak temin edilebilen tüm bileşenlerin boyutları dâhil edilerek modellenmiştir. Ayrıca işlevsel akış diyagramı ile ayrıntılı teknik çizimler hazırlanmıştır. Bulgular, hidrojenin fırlatma sistemleri için temiz ve etkili bir itici ortam olmasının yanısıra, konvansiyonel sistemlere kıyasla işletme maliyetleri ve bakım kolaylığı açısından önemli avantajlar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen is a potential alternative solution for ejection systems, which are used for store separations from air platforms. This system includes Hydrogen production and storage equipment and ignites the mixture of gases in the combustion chamber to push pistons, which eject external stores. Electrolysis of water is used to perform the hydrogen production process. Depending on the calculated required amount of Hydrogen, electrolyser and storage equipment are designed. In this study, the ejection system performance characteristics were examined using the laws of thermodynamics and ideal gas equations. For this purpose, previously tested conventional ejection system performance data are collected for a wide range of stores. Aircraft compatibility was evaluated to determine the operational concept of a Hydrogen powered ejection system. Then, sizing and rating calculations are carried out on these configurations. Engineering Equation Solver software is used to compute performance predictions of the system and compared to previous system's data. The dimensions of all designed and ready-made products are determined. The functional flow of the system is sketched, and all technical drawings are prepared. It has been found that Hydrogen is a very suitable and clean alternative for ejection systems, and the practical costs of maintenance are very low compared to other systems.