Comparative analysis of AI integration in smartphones: A multi-dimensional study
Akıllı telefonlarda yapay zekâ entegrasyonunun karşılaştırmalı analizi: Çok boyutlu bir çalışma
- Tez No: 968900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASLI BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tüketicilerin akıllı telefonlardaki Yapay Zekâ entegrasyonunu nasıl algıladıklarını ve bu entegrasyona duygusal olarak nasıl tepki verdiklerini incelemekte; Apple, Google ve Samsung markaları arasında karşılaştırmalı bir odak sunmaktadır. Kamuya açık YouTube kullanıcı yorumlarına dayanan bu çalışmada, tematik analiz yöntemi uygulanmış ve altı teorik çerçeve entegre edilmiştir: Teknolojinin Kabulü ve Kullanımı Birleşik Teorisi, Yeniliğin Yayılımı Teorisi, Bilişsel Yük Teorisi, Müşteri Algılanan Değer Teorisi, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi ve Sosyo-Teknik Sistemler Teorisi. Erken 2025 döneminde yayımlanan 21 videodan toplam 25.390 yorum toplanmış ve MAXQDA yazılımı kullanılarak 9.364 tematik kod uygulanmıştır. Bulgular, YZ'nin benimsenmesinin yalnızca teknik performansa değil, aynı zamanda duygusal uyum, etik şeffaflık ve bağlamsal erişilebilirliğe de bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Kullanıcılar heyecan, şüphecilik ve ahlaki rahatsızlık gibi duygular ifade ederek geleneksel teknoloji benimseme modellerine sıklıkla meydan okumuşlardır. Gizlilik endişeleri, özellik sınırlamaları ve bölgesel erişim kısıtlamaları güvenin önündeki başlıca engeller olarak öne çıkmıştır. Bazı kullanıcılar YZ'nin erişilebilirlik ve kullanılabilirlik açısından avantajlarını övmüş, diğerleri ise bu özellikleri abartılı, manipülatif veya dışlayıcı olarak değerlendirmiştir. Bu çalışma, başarılı bir YZ entegrasyonunun yalnızca işlevsel güvenilirlik değil, aynı zamanda duygusal tutarlılık, etik altyapı ve kapsayıcı iletişim gerektirdiğini göstermektedir. Bu bulgular, mevcut literatürdeki boşluklara doğrudan yanıt vermekte ve marka tasarımı, düzenleyici politika ve kullanıcı güveni açısından stratejik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates consumer perceptions and emotional responses to the integration of Artificial Intelligence (AI) in smartphones, with a comparative focus on Apple, Google, and Samsung. Drawing on publicly available user-generated YouTube comments, the study uses thematic analysis and integrates six theoretical frameworks: the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT), Diffusion of Innovation, Cognitive Load Theory (CLT), Customer Perceived Value (CPV), Human-Computer Interaction (HCI), and Sociotechnical Systems Theory (STS). A total of 25,390 comments were collected from 21 videos posted during early 2025, with 9,364 thematic codes applied using MAXQDA. Findings reveal that adoption is influenced not only by technical performance but also by emotional alignment, ethical transparency, and contextual accessibility. Users expressed excitement, skepticism, and moral discomfort, often challenging traditional models of adoption. Privacy concerns, feature gating, and regional availability emerged as major trust barriers. While some praised AI's accessibility and usability benefits, others perceived features as overhyped, manipulative, or exclusionary. The study concludes that successful AI integration requires not only functional reliability but also emotional coherence, ethical infrastructure, and inclusive communication. These insights respond directly to gaps in existing literature and offer strategic implications for brand design, regulation, and user trust.