Farklı ekim zamanlarının mısır bitkisinin (Zea mays L.) tane verimi ve verim unsurlarına etkisi
Effect of different sowing times on grain yield and yield components of corn plant (Zea mays L.)
  1. Tez No: 968914
  2. Yazar: MUHAMMED TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile mısır bitkisinde (Zea mays L.) farklı ekim zamanlarının verim ve bazı verim unsurlarına etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma Harran ovası koşullarında, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak 2024 yılında Şanlıurfa-Suruç koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak SY Cadmium hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır. Ekim zamanları olarak 1 Mart, 15 Mart, 1 Nisan, 15 Nisan, 1 Mayıs, 15 Mayıs, 1 Haziran, 15 Haziran, 1 Temmuz, 15 Temmuz tarihlerinde olmak üzere toplam 10 ekim zamanı test edilmiştir. Elde edilen verilere ANOVA uygulanırken, önemli çıkan mısır bitkisi verim ve verim parametreleri ortalamalarına yönelik olarakta çoklu karşılaştırma testi (LSD testi) uygulanmıştır. Ekim zamanlarının sap kalınlığı dışında incelenen diğer özellikler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkisinin olduğu belirlenmiştir (p<0,01). Farklı ekim zamanlarının mısır bitkisi boylarına etkisi dikkate alındığında. 1 Temmuz ekim zamanında, mısır yetiştiriciliğinde en yüksek tane verimi ortalama olarak 1455,80 kg/da olduğu belirlenmiştir. 1 Mart ekim zamanında yapılan mısır yetiştiriciliğinde ise en düşük tane verimi ortalama olarak 636,98 kg/da olarak saptanmıştır. Geç ekim dönemlerine ait mısır bitkisi boyları ve tane veriminin erken ve orta ekim dönemlerine nazaran daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda Şanlıurfa Suruç ilçesi ve benzeri ekolojilerde mısır ekilişlerinin 15 Haziran ve 1 Temmuz arasında yapılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of different planting times on yield and some yield components in corn (Zea mays L.). The study was carried out in Harran plain conditions, in Şanlıurfa-Suruç conditions in 2024 according to the randomized block design with 4 replications. SY Cadmium hybrid corn variety was used as material in the study. A total of 10 planting times were tested as planting times on March 1, March 15, April 1, April 15, May 1, May 15, June 1, June 15, July 1, July 15. While ANOVA was applied to the obtained data, the multiple comparison test (LSD test) was also applied to the significant corn plant yield and yield parameter averages. It was determined that planting times had a statistically significant effect on other characteristics examined except stem thickness (p<0.01). When the effect of different planting times on corn grain yield is taken into consideration. In July 1 planting time, the highest grain yield in corn cultivation was determined as 1455.80 kg/da on average. In corn cultivation in March 1 planting time, the lowest grain yield was determined as 636.98 kg/da on average. It was determined that corn plant heights and grain yields in late planting periods were higher than in early and middle planting periods. In line with this information, it was recommended that corn planting be between 15 jun and 1 may in Şanlıurfa Suruç district and similar regions.