Diferansiyel denklemlerin simetri analizi
Symmetry analysis of differential equations
  1. Tez No: 968930
  2. Yazar: DENİZ POTUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Diferansiyel denklemlerin çözümlerini elde etmek matematik, fizik, mühendislik ve birçok bilim dalında önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü, doğa olayları matematiksel bir modelleme yapılarak incelenebilmektedir. Bu fiziksel olayların analizini yapabilmek için matematiksel model olarak ifade edilen diferansiyel denklemlerin çözümlerinin bulunması gerekmektedir. Diferansiyel denklemlerin çözümlerini veren farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde analitik ve nümerik olmak üzere diferansiyel denklemlerin iki farklı çözümü elde edilebilmektedir. Analitik çözümler denklemi tam olarak sağlayan yani hiç hata içermeyen çözümlerdir, bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Analitik çözümleri veren en önemli yöntemlerden birisi Lie simetrileri analizidir. Bu tezde, öncelikle temel kavramlar ele alınmış, Lie simetrilerinin nasıl elde edilebileceği incelenmiş, bu simetrilerin fiziksel denklemler için bulunmasına dair uygulamalara örnekler verilmiştir
Özet (Çeviri)
Obtaining solutions to differential equations plays an important role in mathematics, physics, engineering, and many other branches of science because natural events can be examined by making a mathematical model. It is necessary to analyze these physical events to find the solutions of differential equations expressed as mathematical models. There are different methods that provide solutions to differential equations. Thanks to these methods, two different differential equation solutions can be obtained: analytical and numerical. Analytical solutions provide the equation exactly, that is, solutions that do not contain any errors, therefore they are of great importance. One of the most important methods that provide analytical solutions is Lie symmetry analysis. In this thesis, first of all, the basic concepts are discussed, how Lie symmetries can be obtained is examined, and examples of applications for finding these symmetries for physical equations are given