Yaşamı anlamlandırma düzeyinin psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the level of meaning of life on psychological well-being and resilience
  1. Tez No: 968953
  2. Yazar: AYŞEGÜL SERDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 25 – 55 yaş arasında olan bireylerin yaşamı anlamlandırma düzeylerinin psikolojik iyi oluşları ve psikolojik sağlamlıkları üzerinde bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Katılımcıların 160' ı kadın 64' ü erkek olmak üzere örneklem 224 kişiden oluşmaktadır ve katılım gönüllülük esasına dayanmaktadır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Yaşamda Anlam Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği verilmiştir. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kişisel Bilgi Formu 'nda belirtilen değişkenlerin dağılımlarını saptamak amacıyla Frekans Analizi kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler ile Kişisel Bilgi Formu 'nda yer alan değişkenler arasındaki farklılığı analiz etmek için Tek Yönlü̈ Varyans Analizi ve Bağımsız Gruplarda t-Testi Analizinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi saptamak amacıyla Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi yordamak amacıyla ise Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre psikolojik sağlamlık ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır (r=-0,749 p<0.001). Diğer yandan, psikolojik sağlamlık ile anlam varlığı arasında pozitif yönde bir ilişki saptanırken (r=0,951 p < 0.0001); psikolojik sağlamlık ile anlar arayışı arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır (r=0,442 p<0.0001). Yaşamda anlam varlığının psikolojik iyi oluş psikolojik sağlamlığı anlamlı bir düzeyde yordadığı tespit edilmiştir (p=0.000). Anlam varlığına değişkenine ait toplam varyansın yaklaşık olarak % 35.2' si psikolojik iyi oluş değişkeni tarafından açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the level of meaning of life of individuals between the ages of 25 and 55 has an effect on their psychological well-being and psychological resilience. The sample consists of 224 people, 160 of whom are women and 64 are men, and participation is on a voluntary basis. Participants were given Personal Information Form, Meaning in Life Scale, Psychological Well-Being Scale and Brief Psychological Resilience Scale. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. Frequency Analysis was used to determine the distribution of the variables specified in the Personal Information Form. One-Way Analysis of Variance and Independent Groups t-Test Analysis were used to analyze the difference between the applied scales and the variables in the Personal Information Form. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between the scales. Linear Regression Analysis was used to predict the relationship between the scales. According to the findings obtained in the study, a positive relationship was found between psychological resilience and psychological well-being (r=-0.749 p<0.001). On the other hand, a positive correlation was found between resilience and the presence of meaning (r=0.951 p < 0.0001); A negative correlation was found between psychological resilience and seeking moments (r=0.442 p<0.0001). It was determined that the presence of meaning in life predicted psychological well-being and resilience at a significant level (p=0.000). Approximately 35.2% of the total variance of the variable of meaning being is explained by the variable of psychological well-being.