18-65 yaş arası yetişkinlerde beden kitle indeksi, yeme tutumları ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body mass index, eating attitudes and self-esteem in adults between 18-65 years old
  1. Tez No: 968994
  2. Yazar: SELİN SİNEMİS ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18- 65 yaş arası yetişkinlerde beden kitle indeksi, yeme tutumları ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma evrenini, çalışmaya online formlar üzerinden katılım sağlamış ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 18-65 yaş aralığındaki 218 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; 'Benlik Saygısı Ölçeği', 'Yeme Tutumu Testi ve Sosyodemografik Veri Formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, SPSS 26 programı ve Student-T Testi, Anova, LSD Testi ve Spearman Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre, yeme tutumunda; yaş değişkenine göre, benlik saygısında; medeni duruma göre, benlik saygısında; çalışma durumuna göre, yeme tutumunda; anne eğitim durumuna göre, yeme tutumunda; baba eğitim durumuna göre, benlik saygısında; gelir durumuna göre, yeme tutumunda; günlük aktivite durumuna göre, benlik saygısında; kilo durumuna göre, yeme tutumunda; psikiyatrik veya psikolojik öykü durumuna göre, yeme tutumunda; aile de psikiyatrik veya psikolojik öykü durumuna göre, yeme tutumunda anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Katılımcıların eğitim durumuna, sigara ve alkol kullanımına göre ise anlamlı farklılıkların var olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada benlik saygısı ve beden kitle indeksi arasında bir ilişki saptanmadığı görülmüştür. Olguların benlik saygısı ve yeme tutumu arasında bir ilişki olmadığı sonucu elde edilmiştir. Diğer taraftan yeme tutumu ile beden kitle indeksi arasında pozitif ve zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between body mass index, eating attitudes and self-esteem in adults aged 18-65. The research population consists of 218 people between the ages of 18-65 who participated in the study via online forms and volunteered to participate in the study. As a data collection tool in the study; 'Self-Esteem Scale', 'Eating Attitude Test' and Sociodemographic Data Form were used. In the analysis of the data, SPSS 26 program and Student-T Test, Anova, LSD Test and Spearman Correlation and Multiple Regression analyzes were performed. Results: According to the gender variable of the participants, in the eating attitude; according to the age variable, in self-esteem; by marital status, in self-esteem; according to working status, eating attitude; according to mother's education level, in eating attitude; according to father's education level, in self-esteem; according to income status, eating attitude; according to daily activity status, in self-esteem; according to weight status, eating attitude; according to the psychiatric or psychological history, in the eating attitude; It was determined that there were significant differences in eating attitudes according to the psychiatric or psychological history of the family. It was concluded that there were no significant differences according to the education level of the participants, smoking and alcohol use. In the study, it was observed that there was no relationship between self-esteem and body mass index. It was concluded that there was no relationship between the subjects' self-esteem and eating attitudes. On the other hand, it was determined that there is a positive and weak relationship between eating attitude and body mass index.