Refugee children's psychosocial health: Testing family stress model
Mülteci çocukların psikososyal sağlığı: Aile stres modeli'nin test edilmesi
  1. Tez No: 969026
  2. Yazar: SÜEDA VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Aile Stres Modeli (ASM) çerçevesinde mülteci çocukların psikososyal sağlığına odaklanarak ekonomik stres ve göç sonrası yaşam zorluklarının (GSYZ) annenin depresif semptomları aracılığıyla çocuk davranış problemleriyle nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir. Çalışma kesitsel bir tasarıma sahip olup, Türkiye'de ikamet eden ve ve her biri 4 ila 16 yaşları arasındaki bir çocuk (125 kız, 109 erkek) hakkında (M = 8,99, SD = 3,24) bilgi veren 234 Suriyeli anneden oluşan bir örneklemle yürütülmüştür. Katılımcılar, ekonomik stresi, göç sonrası yaşam zorluklarını, depresif semptomlarını ve çocuk davranış problemlerini değerlendiren bir dizi anketi çevrimiçi olarak tamamlamıştır. Yol analizinden elde edilen sonuçlar, hem ekonomik stresin hem de GSYZ'nin doğrudan çocuk davranış problemleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, hem ekonomik stres hem de GSYZ'nin annenin depresif semptomları aracılığıyla çocuk davranış problemleriyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Bulgular, FSM'yi destekleyerek ekonomik stress ve GSYZ ve çocuk davranış problemleri arasında annenin depresif semptomlarının kritik aracı rolünü doğrulamaktadır. Sonuçlar, mülteci çocukların psikososyal sağlığı üzerindeki dış stres faktörlerinin olumsuz etkilerini azaltmak için anne depresyonuna odaklanan müdahale programlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on refugee children's psychosocial health within the framework of the Family Stress Model (FSM). It examines how economic stress and post-migration living difficulties (PMLD) are related to child behavior problems, focusing on both direct and indirect relationships through maternal depression. The study employed a cross-sectional design and was conducted with a sample of 234 Syrian mothers residing in Türkiye, each providing information on one child (125 girls, 109 boys) between the ages of 4 and 16 years (M = 8.99, SD = 3.24). Participants completed a set of questionnaires online, assessing economic stress, post-migration living difficulties, maternal depression, and child behavior problems. Results from path analysis showed that economic stress and PMLD are directly related to child behavior problems. Additionally, both economic stress and PMLD were related to child behavior problems through maternal depression. The findings supported the FSM's proposed indirect pathways for both economic stress and PMLD, underscoring the crucial mediating roles of maternal depression. Results emphasized the importance of mental health and interventions focusing on maternal depression to decrease the negative effects of external stressors on refugee children's psychosocial health.