Turistlerin otantiklik algılarının memnuniyet düzeyi ve yeniden ziyaret etme niyeti üzerine etkisinin belirlenmesi: Mardin örneği
Determining the effect of tourists' perceptions of authenticity on their satisfaction level and intention to revisit: Mardin example
- Tez No: 969052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN ÖZALTAŞ SERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Mardin yıllar boyunca ev sahipliği yaptığı toplumların etkisi ile birçok açıdan otantik olarak nitelendirilebilecek bir şehir olarak görülmektedir. Şehir hem mimarisi hem de kültürel özelikleri bakımından birçok çekicilik unsuruna sahiptir. Turizm sektörünün önemli bir parçası olan yiyecek ve içecek işletmelerinin bazıları Mardin'in tarihi mekanlarında hizmet vermektedir. Çalışma kapsamından ilin önemli gelir kaynaklarından biri olan tarihi mekanlarda bulunan yiyecek ve içecek işletmelerinin ziyaret eden turistlerin otantiklik algıları (fiziki çevrenin otantikliği, yemeğin otantikliği ve müziğin otantikliği), memnuniyet düzeyleri ve yeniden ziyaret etme niyetleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında söz konusu işletmelerden hizmet alan 404 turiste anket uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özelikleri incelendiğinde kadın ve erkek katılımcı sayılarının birbirine yakın olduğu, yaklaşık yarısının lise mezunu olduğu, büyük bir kısmının özel sektörde çalıştığı ve %92.33'ünün gelir seviyesinin 40000TL'nin altında olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların eğitim durumu değişkeni ile fiziki çevrenin ve yemeğin otantiklik algısı arasındaki farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca ankete katılanların meslek ve gelir durumu değişkenleri ile fiziki çevrenin, yemeğin ve müziğin otantiklik algısı arasındaki farklılığın anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Otantiklik algısının tüm boyutlarının memnuniyet ve yeniden ziyaret etme niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Sonuç olarak tarihi mekanlarda hizmet veren yiyecek ve içecek işletmelerin ziyaretçiler tarafından otantik olarak algılandığı ancak bu unsurların memnuniyet ve yeniden ziyaret etme niyeti üzerinde etkisinin olmağı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mardin is considered an authentic city in many ways, influenced by the communities it has hosted over the years. The city boasts numerous attractive elements in terms of both its architecture and cultural characteristics. Some of the food and beverage establishments, an important part of the tourism sector, operate in Mardin's historical sites. The study aimed to determine the authenticity perceptions (authenticity of the physical environment, authenticity of the food, and authenticity of the music), satisfaction levels, and revisit intentions of tourists visiting food and beverage establishments located in historical sites, a significant source of income for the province. A survey was administered to 404 tourists who received service from these establishments. An examination of the demographic characteristics of the participants revealed that the numbers of male and female participants were similar, with approximately half of them high school graduates, a large portion working in the private sector, and 92.33% having an income level below 40,000 TL. The difference between the participants' educational status variable and the perception of authenticity of the physical environment and food was found to be significant (p<0.05). Additionally, the difference between the respondents' occupation and income variables and their perception of authenticity of the physical environment, food, and music was found to be significant (p<0.05). It was determined that not all dimensions of authenticity perception had a positive or significant effect on satisfaction and revisit intention (p>0.05). Consequently, it was found that food and beverage establishments serving historical sites were perceived as authentic by visitors, but these elements had no impact on satisfaction and revisit intention.