Redefining incivility in online work
Çevrim içi çalışmada nezaketsizliği yeniden tanımlamak
  1. Tez No: 969053
  2. Yazar: FATMA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
İş yeri nezaketsizliği iş yerinde gerçekleşen düşük yoğunlukta ve zarar verme niyeti belirsiz olan kaba davranışlar olarak tanımlanmaktadır. COVID-19 pandemisi ve teknolojik gelişmelerle iş yerindeki etkileşimler giderek dijital platformlara geçmektedir. Bu dijitalleşme sadece çalışanların bir arada çalışma şeklini değiştirmekte ve nezaketsizliğin gerçekleşme şeklini de şekillendirerek çevrim içi iş yeri nezaketsizliğinin yeni formlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın üç amacı bulunmaktadır. Çalışmanın ilk amacı, nitel bir yöntem kullanarak çevrim içi iş yeri nezaketsizlik deneyimlerinin kapsamını belirlemek ve bir çevrim içi iş yeri nezaketsizliği ölçüm aracı geliştirmektir (Çalışma 1). Çalışmanın ikinci amacı, Kaynakların Korunması Kuramı çerçevesinde, çevrim içi iş yeri nezaketsizliği deneyimleri ve önemli örgütsel performans sonuçları (üretkenlik karşıtı iş davranışları, görev performansı ve bağlamsal performans) arasındaki ilişkileri incelemektir (Çalışma 2). Son olarak çalışma çevrim içi iş yeri nezaketsizliği deneyimlerini ve yüz yüze gerçekleşen iş yeri nezaketsizlik deneyimlerini örgütsel performans sonuçları üzerinde karşılaştırmayı amaçlamıştır (Çalışma 2). İlk çalışma çevrim içi iş yeri nezaketsizliğinin e-posta temelindeki etkileşimlerin ötesinde olduğunu göstermiştir. İkinci çalışma çevrim içi iş yeri nezaketsizliğinin bağlamsal performansı negatif biçimde yordadığını göstermiştir ve yüz yüze gerçekleşen iş yeri nezaketsizliğinin yordama gücü çevrim içi iş yeri nezaketsizliğinin yordama gücünden görece daha fazladır. Çevrim içi iş yeri nezaketsizliğinin ve yüz yüze iş yeri nezaketsizliğinin üretkenlik karşıtı iş davranışlarını ve görev performansını yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Workplace incivility is defined as rude behaviors at work with low intensity and ambiguous intent to harm. Following the COVID-19 pandemic and rapid technological advancements, workplace interactions have increasingly shifted to digital platforms. This digitalization has not only reshaped how employees collaborate but also how incivility is enacted, giving rise to new forms of online workplace incivility. The purpose of the present study was threefold. The first was to develop a checklist to measure online workplace incivility experiences using a qualitative methodology (Study 1). The second purpose was to explore the relationships between online workplace incivility experiences and the key organizational performance outcomes (i.e., counterproductive work behaviors, task performance, and contextual performance), drawing on Conservation of Resources Theory (Study 2). Finally, the study aimed to compare experiences of online workplace incivility with face-to-face workplace incivility on the performance outcome measures (Study 2). The first study demonstrated that experiences of online workplace incivility extended beyond email-based interactions. The second study showed that online workplace incivility experiences negatively predicted contextual performance, and that the predictive ability of face-to-face workplace incivility experiences was slightly stronger than that of online incivility experiences. However, both experiences of online workplace incivility and face-to-face workplace incivility failed to predict counterproductive work behaviors and task performance.