Deprem konusunun öğretiminde okul dışı öğrenme ortamlarından olan afet eğitim merkezi ziyareti ile desteklenmiş öğretimin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin deprem farkındalıklarına ve bilgi düzeylerine etkisinin incelenmesi
The effect of teaching supported by disaster education center visit, which is one of the out-of-school learning environments in teaching earthquake subject, on the earthquake awareness and knowledge levels of 5th grade middle school students
- Tez No: 969084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN BETÜL CEBESOY GÜÇYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve toplumsal ihtiyaçların farklılaşması, öğrenmenin kalıcı hale gelebilmesi için okul dışı öğrenme ortamlarının eğitim süreçlerine dâhil edilmesini gerekli kılmaktadır. Doğal afetler, özellikle depremler, ülkemizde ciddi can ve mal kayıplarına yol açan en önemli risklerden biridir. Bu nedenle bireylerde küçük yaşlardan itibaren afet bilinci ve farkındalığı kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, okul dışı öğrenme ortamı ile desteklenen öğretimin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin deprem bilgi ve farkındalık düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında Bursa Afet Eğitim Merkezine bir gezi planlanmış ve uygulama, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bursa ili Yıldırım ilçesinde bulunan bir imam hatip ortaokulunda öğrenim gören 26 erkek öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada karma yöntem benimsenmiştir. Nicel boyutta ön test–son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutta ise yapılandırılmış yazılı görüşme soruları gezi öncesinde ve sonrasında öğrencilere uygulanmış ve yazılı yanıtlar alınmıştır. Nicel veriler PSPP ve Python programları ile analiz edilmiş; nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel bulguları, uygulama sonrasında öğrencilerin genel deprem bilgi düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. Ancak öğrencilerin deprem öncesi, sırası ve sonrasına ilişkin bilgi düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Nitel bulgular ise öğrencilerin okul dışı öğrenme ortamlarının fen derslerinin anlaşılmasını kolaylaştırdığını, öğrenmeyi eğlenceli ve kalıcı hale getirdiğini düşündüklerini ortaya koymaktadır. Gezi sonrasında öğrenciler, yanlış bilgilerini düzelttiklerini, konuyu daha ilgi çekici bulduklarını ve bu tür etkinliklerin öğrenmelerini derinleştirdiğini ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, okul dışı öğrenme ortamları ile desteklenen öğretimin deprem konusunun öğretiminde etkili bir yaklaşım olabileceği ve öğrencilerin afet bilinci geliştirmesinde önemli bir katkı sağlayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As technology develops and society changes, it becomes important to include out-of-school learning environments in education to support permanent and meaningful learning. Natural disasters, especially earthquakes, are among the biggest risks in Türkiye, often causing serious loss of life and property. For this reason, raising awareness about disasters from an early age is very important. The aim of this study is to examine the effect of teaching supported by an out-of-school learning environment on 5th grade students' knowledge and awareness about earthquakes. For this purpose, a trip was organized to the Bursa Disaster Education Center. The study group consisted of 26 male students studying in the 5th grade of an imam hatip middle school in Yıldırım district, Bursa, during the 2023–2024 academic year. A mixed-methods design was used. In the quantitative part, a pre-test–post-test quasi-experimental design without a control group was applied. In the qualitative part, structured written questions were given to students before and after the trip, and their written answers were collected. Quantitative data were analyzed with PSPP and Python programs, while qualitative data were examined by content analysis. The quantitative results showed a significant increase in students' general knowledge about earthquakes after the trip. However, there was no significant change in their knowledge about what to do before, during, and after an earthquake. The qualitative results showed that students found the trip interesting, helpful for correcting their misconceptions, and useful for making science lessons easier, more enjoyable, and more lasting. In conclusion, the findings suggest that out-of-school learning environments can be an effective way to teach about earthquakes and to improve students' disaster awareness.