Evli bireylerin çevrim içi oyun tutumlarının evlilik doyumları ve kişiler arası iletişim becerilerine olan etkisi
The effect of online gaming attitudes towards to satisfaction of marriage and interpersonal communication skills for married couples
- Tez No: 969085
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmaya katılan katılımcıların evlilik doyumu, kişiler arası iletişim ve çevrim içi oyun tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan çalışmaya 573 evli birey katılmıştır. Yapılan araştırma sonucuna göre evli bireylerin evlilik doyumları ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, aylık gelir düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunurken evlilikten memnun olma düzeyleri arasında farklılık bulunamamıştır. Evli bireylerin çevrim içi oyun tutumları ile cinsiyet, yaş, aylık gelir düzeyi ve evlilikten memnun olma düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunurken, eğitim durumu arasında farklılık bulunamamıştır. Evli bireylerin kişiler arası iletişim becerileri ile evlilikten memnun olma düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunurken cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Değişkenler arasındaki korelasyon analizi sonucuna göre evli bireylerin çevrim içi oyun tutumları ile evlilik doyumları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Evli bireylerin çevrim içi oyun tutumları ile kişiler arası iletişim becerileri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca evli bireylerin evlilik doyumları ile kişiler arası iletişim becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
573 married individuals participated in the study to determine the relationship between marital saturation, interpersonal communication and online gaming attitudes of the participants. According to the results of the research, there was no significant difference between the marriage satisfaction of married individuals and their gender, age, educational status and monthly income levels, while there was no difference between their level of marital satisfaction. While there was a significant difference between the attitudes of married individuals to online gaming and their gender, age, monthly income level and marital satisfaction, there was no difference between their educational status. While there was a significant difference between the interpersonal communication skills of married individuals and their level of marital satisfaction, there was no significant difference between gender, age, educational status and monthly income levels. According to the correlation analysis between the variables, it was determined that there was a negatively significant relationship between the online gaming attitudes of married individuals and their marital satisfaction. It was found that there was a negatively significant relationship between the online gaming attitudes of married individuals and their communication skills. In addition, it was determined that there is a positively significant relationship between the marital satisfaction of married individuals and their communication skills between individuals. Recommendations were made in line with the findings.