Emmi Pikler yaklaşımını uygulayan Alman anaokullarında eğitim sürecinin eğitimci ve yönetici görüşlerine göre incelenmesi
Examination of the educational process in German kindergartens implementing the Emmi Pikler approach according to the views of educators and administrators
- Tez No: 969203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT HAMİDEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Emmi Pikler yaklaşımının temel ilkelerinin Almanya'nın Hamm şehrindeki okul öncesi eğitim kurumlarında nasıl uygulandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Erken çocukluk döneminde çocuğun bireysel gelişim ritmine saygı, serbest hareket, güvenli bağlanma ve etik bakım süreçleri Pikler yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, özellikle 0-3 yaş grubu çocuklarla çalışan eğitimcilerin, Pikler pedagojisinin öğretmen rolleri üzerindeki etkisi ve eğitim ortamının yapılandırılmasına ilişkin görüşleri nitel araştırma yöntemiyle değerlendirilmiştir. Veri toplama süreci, Almanya'nın kuzeyinde yer alan üç farklı anaokulunda görev yapan eğitimci ve yöneticilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla yürütülmüştür. Katılımcılar, Pikler yaklaşımını uygulama biçimlerine, karşılaştıkları güçlükler ile pedagojik kazanımlara ilişkin deneyimlerini paylaşmıştır. Araştırma hem pedagojik ortam tasarımı hem de öğretmen-çocuk ilişkileri açısından Pikler pedagojisinin sahadaki yansımalarını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, Pikler pedagojisinin çocukların bireysel gelişim süreçlerini desteklediğini, öğretmenin rolünü“gözlemci, eşlik eden ve saygı temelli ilişki kuran”bir figüre dönüştürdüğünü göstermektedir. Bu yönüyle Pikler yaklaşımı, okul öncesi eğitimin niteliğini artırmaya yönelik etik ve bütüncül bir model sunmaktadır. Araştırma sonuçlarının, Türkiye'de erken çocukluk eğitimi alanında alternatif pedagojik modellerin benimsenmesine ve 0-3 yaş arası çocuklara yönelik daha nitelikli bir eğitim politikası geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the fundamental principles of Emmi Pikler's pedagogy are implemented in early childhood education institutions located in the city of Hamm, in northern Germany. Rooted in respect for the child's individual developmental rhythm, free movement, secure attachment, and ethical caregiving, the Pikler approach offers a comprehensive perspective on early education. Focusing on children aged 0–3, this research investigates the perspectives of educators on the role of the teacher and the structuring of learning environments based on Piklerian principles, using a qualitative research methodology. Data was collected through semi-structured interviews with teachers and administrators working in three kindergartens. Participants shared their experiences regarding the implementation of the Pikler approach, challenges encountered and observed pedagogical outcomes. The findings reveal how Pikler pedagogy is reflected in real-life educational settings, particularly in teacher-child interactions and the design of pedagogical spaces. The results indicate that the Pikler approach supports children's autonomous developmental processes and redefines the teacher's role as an“observer, respectful companion, and relationship builder.”In this context, Pikler pedagogy offers an ethical and holistic educational model that enhances the quality of early childhood education. The study is expected to contribute to the adoption of alternative pedagogical models in Turkey and to the development of more qualified educational policies for children aged 0–3.