Farklı kademelerde öğrenim gören adölesan öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması
Comparison of nutritional habits of adolescent students studying at different levels
- Tez No: 969205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma farklı kademelerde öğrenim gören adölesan öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını karşılaştırmak amacıyla yapılacaktır. Bu çalışmayla özellikle adölesan dönem dediğimiz erken yaşlarda kazandırılacak sağlıklı beslenme alışkanlıkları kişilerin ilerleyen yaşlarda sağlık açısından yaşanacak sorunları milimize edeceği ve ileriki yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmelerine katkı sunacaktır.Yapılan bir araştırmada, adölesan dönemde beslenme durumu ve beslenme alışkanlıkları fiziksel, bilişsel ve psikososyal gelişim üzerinde oldukça önemli olduğu, ileriki dönemleri de etkilediği ve hatta bireyin çocuklarında bile etkili olabileceği belirlenmiştir. Birey, aile ve toplumun bedensel, zihinsel ve psikososyal yönden sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip olması için gerekli olan temel öğelerden biride beslenmedir (Kasımoğlu ve Baş, 2023). Adölesanlardaki beslenme bozuklukları; obezitenin yanı sıra, büyüme gelişme geriliği, puberte gecikmesi, demir eksikliği anemisi, okul başarısında azalma ve hayatlarının ileri dönemlerinde çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir (Akman,2010). Bu çalışma farklı kademelerde öğrenim gören adölesan öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study will be conducted to compare the nutritional habits of adolescent students studying at different levels. With this study, healthy nutritional habits that will be gained especially in the early ages, which we call the adolescent period, will minimize the health problems that people will experience in later ages and will contribute to their healthy future lives. A study has determined that nutritional status and nutritional habits in the adolescent period are very important on physical, cognitive and psychosocial development, affect later periods and can even be effective in the individual's children. One of the basic elements necessary for the individual, family and society to have a healthy and happy life in terms of physical, mental and psychosocial aspects is nutrition (Kasımoğlu and Baş, 2023). Nutritional disorders in adolescents; In addition to obesity, it can cause growth and developmental delay, delayed puberty, iron deficiency anemia, decreased academic success and various diseases in the later periods of their lives (Akman, 2010). This study was conducted to compare the nutritional habits of adolescent students studying at different levels.