Beden eğitimi öğretmenlerinde problem çözme becerilerinin iş doyumuna etkisi
The effect of problem solving skills on job satisfaction in physical education teachers
  1. Tez No: 969226
  2. Yazar: EBRU KAVAKLI ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIZILKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin problem çözme becerilerinin iş doyumuna etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim dönemi arasında Türkiye genelinde görev yapmakta olan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 400 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin karşılaştıkları mesleki zorluklarla nasıl başa çıktıkları, problem çözme stratejilerinin iş doyumlarını nasıl şekillendirdiği ve bu ilişkilerin hangi faktörlerden etkilendiği analiz edilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin iş ortamında karşılaştıkları problemleri çözme yöntemlerinin mesleki motivasyon ve genel memnuniyet düzeylerine olan katkısı değerlendirilmektedir. Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin problem çözme becerileri ile iş doyumu arasındaki ilişkileri belirlemek için nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama metodu kullanılmıştır. Araştırma sürecinde veriler, anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket, üç ana bölümden oluşmuş olup, birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde problem çözme becerilerini ölçen Problem Çözme Envanteri, üçüncü bölümde ise öğretmenlerin iş doyumunu ölçen İş Doyumu Ölçeği yer almıştır. Verilerin analizi, SPSS 26 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz sürecinde frekans analizi, T-testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, beden eğitimi öğretmenlerinin problem çözme becerilerinin iş doyumunu doğrudan etkilediğini göstermektedir. Özellikle aceleci ve kaçıngan problem çözme yaklaşımlarının iş doyumunu artıran faktörler arasında yer aldığı belirlenmiştir. Katılımcıların medeni durum ve sektörde çalışma süresine göre problem çözme envanterinin farklı alt boyutlarında anlamlı düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir(p<0.05). Katılımcıların yaş grupları ve sektörde çalışma süresine göre Minesota iş doyumu ölçeğinin farklı alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.(p<0.05) Sonuç olarak beden eğitimi öğretmenlerinin problem çözme becerisi ve iş doyumu üzerinde medeni durum, sektörde çalışma süresi ve yaş gruplarının etkili olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of physical education teachers' problem-solving skills on their job satisfaction. The population of the research consists of physical education teachers working across Türkiye during the 2024–2025 academic year. The sample includes 400 physical education teachers selected through a simple random sampling method. The study analyzes how teachers cope with professional challenges, how their problem-solving strategies shape their job satisfaction, and which factors influence these relationships. In addition, it evaluates the contribution of teachers' problem-solving methods in the workplace to their professional motivation and overall satisfaction levels. A descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was employed to determine the relationship between problem-solving skills and job satisfaction among physical education teachers. Data were collected through a questionnaire consisting of three main sections: the first section included demographic information; the second measured problem-solving skills using the Problem Solving Inventory; and the third assessed job satisfaction using the Job Satisfaction Scale. Data analysis was conducted using the SPSS 26 statistical program. During the analysis process, frequency analysis, t-test, one-way ANOVA, Tukey test, and correlation analysis were used. The findings indicate that the problem-solving skills of physical education teachers directly affect their job satisfaction. In particular, hasty and avoidant problem-solving approaches were found to be among the factors that increase job satisfaction. Significant differences were identified in various sub-dimensions of the Problem Solving Inventory based on participants' marital status and years of professional experience (p<0.05). Similarly, significant differences were found in different sub-dimensions of the Minnesota Job Satisfaction Scale according to age groups and years of experience (p<0.05). In conclusion, marital status, years of professional experience, and age groups were found to have an impact on the problem-solving skills and job satisfaction of physical education teachers.