Termionik konverterler
Thermionic converterler
- Tez No: 96924
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada termionik dönüşümün ifadesi, termionik konverterlerin çalışma mekanizmaları, verimleri, çıkış güçleri ve termionik konverterlerin çeşitleri hakkında araştırma yapılmıştır. Geleceğe dönük yapılan çalışmalar hakkında çeşitli değerlendirmelere yer verilmiştir. Üst bir güç ünitesi olarak kullanılan, termionik konverterin bir carnot ısı makinası olarak güç optimizasyonu yapılmış ve dizayn karekteristikleri, maksimum güç koşullarında çeşitli değerler için elde edilmiştir. Ayrıca bu değerler tersinmezlik durumu içinde irdelenmiş, değerlendirmeler grafiklerle gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, expression of thermionic conversion, working mechanism of thermionic converters, efficiency, output power and type of thermionic converters were searched. Evaluation for future divolopment have been consudent. As a carnot heat engine the power optimization of thermionic converter which is used as a top power has been done, and design characteristics were have been for different values at maximum power conditions. Beside, these values have been investigate for irreversible condition and result have been shown by grafics.