Sanayi kuruluşlarında enerji ekonomisinin incelenmesi
Investigation of energy economy in the industrial foundations
- Tez No: 96927
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Dünya üzerinde bulunan tükenebilir enerji kaynaklarının azalmasıyla birlikte insanlık alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklan bulma yönünde çalışmalarını hızlandırmıştır. Ancak bu yönde araştırmalar yapılırken gözden kaçmaması gereken diğer bir husus da mevcut enerji kaynaklarının da etkin, ekonomik ve efektif kullanılabilmesi gereğidir. Bunun için de yapılması gereken, her kuruluş için bir enerji ekonomisi birimi oluşturarak gerek mevcut gerekse de yapılması planlanan binalarda enerji tasarrufunu en üst seviyeye çıkarabilmektir. Bir sanayi işletmesinde toplam maliyeti oluşturan çıktılar içinde enerji maliyetleri, kimi işletmelerde yüzde elli oranına çıkabilmektedir. Bu nedenle, enerjiyi ekonomik kullanmak, hem maliyetlerin düşürülerek kar yüzdesinin artırılması, hem de rekabete dayalı sanayide rekabet gücünün çoğaltılması açısından büyükJJnem taşımaktadır. Bu çalışmada enerji tasarrufunun önemi, yöntemleri ile özellikle ısı yalıtımı üzerinde durulmuş ve bir sanayi kuruluşunda yapılabilecek enerji tasarruf yöntemlerinden bahsedilmiştir. Konuyla ilgili olarak İnci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Elektronik Sistemler Müdürlüğü'nü oluşturan iki katlı bina ele alınarak mevcut ısı ihtiyacı hesapları yapılmış ve bu TSE 825'e göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacının standarda göre olması gerekenin üzerinde olduğundan hareketle yeni bir yalıtım önerilerek, önerilen durum için ısı kaybı hesaplan yapılmıştır. Aynca binanın ısıtılmasında kullanılan fuel-oilli kazanlann baca gazlan için de bir reküparatör önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY While the consumable energy sources on the Earth are decrasing, the investigations on researching and developing alternative and reusable energy sources are increased. On the other hand, during the investigations, human must not forget using the existing energy source effectivelly, economically and efficiently. In order to do this, each foundation must increase the energy conservation in existing and planned buildings by settling energy economy units. In some industrial branches the energy cost may increase to fifty percent of the total costs. So, using the energy economically will either increase the interest per product or the power of competition. By this thesis, the use and methods of energy conservation, -especially isolation - have been examined. Additionally, an industrial foundation has been investigated for the scope of energy conversation. In this work, the two floor building, which has been used as of 1st ASMC Electronic Systems Department has taken up and evaluated in according to the TSE 825 standards. Since the building is out of that standard, new isolaions are been offered and new heat loss calculations are done for those isolations. Finally, a recuperator is been advised for avoiding the heat losses due to the gases from the chimney of power center.