Bir sanayi kuruluşunda yapılabilecek ısı tasarrufu ve incelenmesi
Thermal insulating procedures to be built in an industry unit and comparing these procedures with the standarts in present have been studied
  1. Tez No: 96928
  2. Yazar: YILDIRIM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Sanayi ve ekonomisi hızla gelişmekte olan ülkemizde, Avrupa Topluluğu'na girme“ isteğimiz, sanayi ve gıda ürünleri dış satımında diğer ülkelerle rekabette ucuzluk faktörü, Petrol ürünleri, kömür ve elektrik fiyatlarındaki yükselmelerin enflasyonu arttırma etkisi vb. yönlerden de enerji tasarrufunun önemi çok belirgin hale gelmiştir. 2000 yıllarının gözde meslekleri olarak robotik elektronik yanında enerjinin yer alması tesadüf değildir. 1989 yılındaki enerji harcamalarımızın ; %41 konutlarda %33 sanayide %20 ulaşımda %5 tarımda olduğu bilinmektedir. İstanbul'da 1989 yılında 1.163.000 ton füel-oil, 1.262.000 ton kömür harcanmış olup, 7.606.582 ton CO2 VE 116.200 SO2 gazlan havaya atılmıştır. Ülkemizde Antalya'da bile yaşanmağa başlanan hava kirliliği sorunu gözardı edilmemelidir. Yukarıda verilen değerler bizleri, sorumluları enerji tasarrufu konusunda uyaracak ve yönlendirecek niteliktedir. Ülke kaynaklan da dikkate alındığında ortaya çıkan şudur ki; ülkemizin ”ulusal enerji tasarruf politikasına" ihtiyacı olduğu görülmektedir. Enerji Tasarrufu da bu politikanın vazgeçilmez bir unsuru olmalıdır. l ] Yapılan bu çalışmada; enerji tasarrufuna katkı sağlayabilecek özellikle ısı tasarrufuna yönelik olarak, bir sanayii kuruluşunda yapılabilecek ısı yalıtımı ile bunlann mevcut standartlarla karşılaştınlması incelenmiştir. [*] Prof.Dr.DAĞSÖZ, Alpin Kemal, Türkiye'de Yapıların Yalıtımı ve Yalıtım Sanayinin Durumu, TMMOB Yayınlan, Aralık 1994.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country, which is developing quickly in the field of industry and economy; The importance of energy-saving has become very obvious in terms of: The desire of becoming a member of European Community, The factor of cheapness in case of competition with the other nations during export of industry and food products, The effect of increasing inflation as a parallel of going up petroleum products coal prices. It is not coincidence that energy shares the same field with robotic electronic as well-known occupation of 2000 years' We realize that our energy-consuaming as of 1989 is %41 in houses %33 at industry %20 at transportation %5 at the field of agriculture In Istanbul, in 1989, tons of 7.606.582 C02 and 116.200 S02 gases have been emitted to the air by consuaming tons of 1.163.000 fuel oil and 1.262.000 coal. The problem of air pollution which is being experienced in our country, even Antalya. The values given above have properties to warn and direct us and authorities about the subject of energy-saving. By evaluating the country-resources, the result is that; In our country“National Energy Saving Politics ”should be accepted and füllfilled by the people. The Energy saving must be unconditionally the most important element of the politics. With these works-done for contributing energy-saving, especially thermal-saving. Thermal-insulating procedures to be built in an industry unit and comparing these procedures with the standarts in present have been studied.