Toplumsal cinsiyet normları ölçeğinin (gender norm scale) Türk kültürüne uyarlanması
Adaptation of the gender norm scale to Turkish culture
  1. Tez No: 969315
  2. Yazar: ASLI KOCATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu metodolojik çalışmada, Erica Sedlander tarafından doğurganlık çağındaki evli kadınlara yönelik geliştirilen toplumsal cinsiyet normları (G-Norm) ölçeğinin Türk kültürüne uyarlaması amaçlandı. Çalışmada, Karabük ili Safranbolu ilçesinde yaşayan 15-49 yaş 368 evli kadından veri toplandı. Ölçeğin ikişer uzman tarafından ileri ve geri çevirileri yapıldıktan sonra beş uzmana gönderilerek son versiyonuna karar verilmiştir. Ölçeğin pilot uygulaması araştırmada yer almayan beş kadın ile yapılmıştır. Geçerlilik analizlerinde açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizlerinde Cronbach Alpha ve madde analizi, test-tekrar test ve paralel test kullanılmıştır. Açıklayıcı faktör analizinde tanımlayıcı ve emredici olmak üzere iki faktör ortaya çıktı. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin uyum indeksleri (RMSEA:0,053, CFI:0,956, TLI:0,950) kabul edilebilir değerler arasındadır. Cronbach alpha tanımlayıcı cinsiyet normları için 0,86, emredici cinsiyet normları için 0,92, ölçek geneli için 0,92 olarak hesaplanmıştır. Paralel test yönteminde G-Norm ölçeği ile toplumsal cinsiyet rolleri ölçeği arasında orta derecede anlamlı korelasyon saptandı (r = 0,581, p<0,001). Test-tekrar test uygulamaları arasında tutarlı sonuçlar bulundu (ICC:0,997, p<0,001) ve bağımlı gruplarda t testinde testler arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Çalışma, G-Norm ölçeğinin Türk kadınlarının toplumsal cinsiyet normlarına yönelik algı ve tutumlarını belirlemek için kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This methodological study aimed to adapt the gender norms (G-Norm) scale developed by Erica Sedlander for married women of childbearing age to Turkish culture. In the study, data were collected from 368 married women aged 15-49 living in the Safranbolu district of Karabük province. After the forward and back translations of the scale were made by two experts each, it was sent to five experts to decide on the final version. The pilot application of the scale was conducted with five women who did not take part in the study. Exploratory and confirmatory factor analysis were used in the validity analyses, Cronbach's Alpha and item analysis, test-retest and parallel test were used in the reliability analyses. Two factors emerged in the explanatory factor analysis as descriptive and imperative. As a result of the confirmatory factor analysis, the fit indices of the scale (RMSEA: 0.053, CFI: 0.956, TLI: 0.950) are among the acceptable values. Cronbach alpha was calculated as 0.86 for descriptive gender norms, 0.92 for imperative gender norms, and 0.92 for the overall scale. In the parallel test method, a moderately significant correlation was found between the G-Norm scale and the gender roles scale (r = 0.581, p<0.001). Consistent results were found between test-retest applications (ICC:0.997, p<0.001) and the differences between the tests in the dependent groups t test were not statistically significant (p>0.05). The study shows that the G-Norm scale is a valid and reliable measurement tool that can be used to determine the perceptions and attitudes of Turkish women towards gender norms