Xianbei tarihi (Başlangıcından M.S. III. yüzyıla kadar)
The history of the Xianbei (From the beginning to the third century AD)
  1. Tez No: 969325
  2. Yazar: ZEKİ TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
Xianbeiler Donghuların neslinden gelmektedir. Hun Modu Chanyu'nun Donghu boylar birliğini dağıtmasından sonra bu birlikten Wuhuan ve Xianbei isimli iki büyük topluluk ortaya çıktı. İlk zamanlar Hunların doğusunda ve onlara tabi halde yaşayan Xianbeiler zamanla güçlendi ve 1. yüzyıla doğru Hunların bir kısım toprağına ve bazı boylarına hakim oldu. 2. yüzyılın ortalarında Tanshihuai isimli büyük bir şahsiyetin altında Xianbei boylar birliği kuruldu ve en güçlü zamanlarını yaşadılar. Onun ölümüyle Xianbeiler iç çatışmalara sürüklendi. Kebineng bir dönem birliği tekrar sağlasa da kurulan birlik çok kısa sürdü ve Xianbeilerde çeşitli boylar öne çıkarak siyasi hakimiyetler kurdular. Çalışmamızda Xianbeilerin ataları olan Donghular ve Çin kaynaklarının söylediği gibi Xianbeilerle aynı gelenekten olan Wuhuanlar da değerlendirilecektir. Neticede Xianbeilerin siyasi ve kültür tarihi bu çalışmanın ana konusudur.
Özet (Çeviri)
The Xianbei were descendants of the Donghu. After Modu Chanyu of the Xiongnu dissolved the tribal confederation of the Donghu, two major groups emerged from its remnants: the Wuhuan and the Xianbei. Initially residing to the east of the Xiongnu and living under their authority, the Xianbei gradually gained strength and, by the first century AD, came to dominate certain Xiongnu territories and tribes. In the mid-second century, under the leadership of the prominent figure Tanshihuai, a Xianbei tribal confederation was established, marking the peak of their power. Following his death, however, the Xianbei descended into internal conflict. Although a brief period of unity was reestablished under Kebineng, this did not last long, and various Xianbei tribes began to assert themselves by forming their own political dominions. This study also examines the Donghu—the ancestors of the Xianbei—as well as the Wuhuan, who, as noted in Chinese sources, shared a common heritage with the Xianbei. Ultimately, the main focus of this research is the political and cultural history of the Xianbei.