Henoch Schönlein purpurası tanılı hastalarda biyokimyasal parametrelerin tanı ve tedavideki yeri
The role of biochemical parameters in the diagnosis and treatment of patients with Henoch-Schonlein purpura
  1. Tez No: 969326
  2. Yazar: TAŞKIN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS YOLBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Henoch-Schönlein Purpurası (HSP), ilk kez William Heberden tarafından tanımlanmış; deri, eklemler, gastrointestinal sistem ve böbrekleri etkileyen, çocuklarda en sık görülen küçük damar vaskülitidir. Hastaların çoğu, spesifik tedavi gerektirmeksizin destekleyici yaklaşımlarla tamamen iyileşir. Ancak ciddi organ tutulumu varlığında tedavi stratejisi, etkilenen organın tipi ve tutulumun şiddetine göre belirlenir. Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda HSP tanısı alan hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerini incelemek ve bu parametrelerin steroid kullanımı olan ve olmayan hastalardaki ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma klinik ve retrospektif kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya 01 Ocak 2014- 01 Ocak 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Henoch-Schönlein Purpurası tanısı konulan hastaların verileri dahil edildi. Hastalar steroid kullanımı olan ve olmayanlar şeklinde gruplandırılarak verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmadaki toplam vaka sayısı 133'tür. En sık başvuru 6–11 yaş grubundadır (%58,7), en sık başvuran cinsiyet kızdır (n=70) (%52,6) ve en sık başvuru ilkbahar mevsiminde (%29,3) gerçekleşmiştir. En yoğun başvuru ayları Mayıs, Ekim ve Aralık; en sık başvuru yapılan yıllar ise 2014–2017 dönemidir. Klinik olarak hastaların %50,4'ünde karın ağrısı ve %40,6'sında artrit saptandı. Gaitada gizli kan %16,5 oranında pozitif bulundu; idrarda hematüri %26,3, proteinüri %18 oranında tespit edildi. Tutulan vücut bölgeleri incelendiğinde, en sık alt ekstremite (%42,8) tutulumu gözlendi. Steroid kullanan ve kullanmayan gruplar karşılaştırıldığında; alt + üst ekstremite ve kalça tutulumunun steroid kullanan grupta anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı (p<0,05). Karın ağrısı ve proteinüri, steroid kullanan grupta anlamlı düzeyde yüksek ve albümin düzeyinin daha düşük olduğu tespit edildi (p<0,05). Yaş, hastanede yatış süresi, hemogram ve diğer biyokimya parametresi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Bu bulgular, Henoch-Schönlein purpurasında (HSP) steroid kullanımına ilişkin kararların sadece laboratuvar sonuçlarına göre değil aynı zamanda anatomik tutulumun yaygınlığı ve klinik belirtilere de dayandırılması gerektiğini göstermektedir. Bu parametrelerin erken teşhisi olası komplikasyonların önlenmesi için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Henoch-Schönlein Purpura (HSP), first described by William Heberden, is the most common small-vessel vasculitis in children, primarily affecting the skin, joints, gastrointestinal tract, and kidneys. Most patients recover completely with supportive care, without the need for specific treatment. However, in cases with severe organ involvement, treatment strategies are determined based on the type and severity of the affected organ. This study aimed to evaluate the demographic, clinical, and laboratory characteristics of patients diagnosed with HSP at the Department of Pediatrics, Dicle University Faculty of Medicine, and to assess the relationship of these parameters with steroid use. Materials and Methods: This study is a clinical, retrospective, cross-sectional analysis. Data were collected from patients diagnosed with HSP between January 1, 2014, and January 1, 2024, at the Department of Pediatrics, Dicle University Faculty of Medicine. The patients were divided into two groups based on steroid use, and their data were compared accordingly. Results: The total number of cases in the study is 133. The most frequent presentations occurred in the 6–11 age group (58.7%), the most frequent gender change is girl (n=70) (52,6%) and during the spring season (29.3%). The peak months for admissions were May, October, and December, while the highest number of cases was recorded between 2014 and 2017. Clinically, abdominal pain was observed in 50.4% of patients and arthritis in 40.6%. Occult blood in stool was positive in 16.5% of cases, while hematuria and proteinuria were detected in 26.3% and 18% of patients, respectively. Examination of the affected body regions revealed that the lower extremities were most commonly involved (42.8%). When comparing patients who received steroid treatment with those who did not, involvement of both upper and lower extremities as well as the hips was significantly more frequent in the steroid-treated group (p<0.05). Abdominal pain and proteinuria were also significantly more prevalent in the steroid group, which also showed lower serum albumin levels (p<0.05). No significant differences were found between the groups in terms of age, length of hospital stay, complete blood count, or other biochemical parameters. Conclusion: These findings suggest that in Henoch-Schönlein purpura (HSP), decisions regarding steroid use should be based not only on laboratory results but also on the anatomical extent of involvement and clinical manifestations. Early identification of these parameters is crucial for preventing potential complications.