Böbrek biyopsisi yapılan henoch schönlein purpura nefriti tanılı hastaların klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve tedaviye yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical properties, laboratory findings and treatment response of patients with henoch schönlei̇n purpura nephritis diagnosed with renal biopsy
- Tez No: 534314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEMSA ÇAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Henoch Schönlein Purpurası (IgA vasküliti) çocuklarda en sık görülen sistemik vaskülittir. Böbrek tutulumu, HSP hastalarında morbiditeden ve kronik komplikasyonlardan sorumludur. HSP nefriti tedavisi halen üzerinde uzlaşı sağlanamamış bir konudur. Histopatolojik bulgular HSP nefriti tanılı hastalarda bilinen önemli prognostik faktörlerdendir. Hastalığın tedavi şemaları çoğunlukla histopatolojik bulgular üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, böbrek biyopsisi yapılmış olan HSP nefriti tanılı hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri ve tedaviye cevaplarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif olan bu çalışmada 1 Ocak 2010- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında HSP nefriti tanısı alıp böbrek biyopsisi yapılan 3-18 yaş arasındaki hastalar değerlendirildi. Hastaların anamnez, tam idrar tahlili, 24 saatlik idrarda protein, serum albümin, BUN, kreatinin, eGFR, CRP, ESH, tam kan sayımı, c3, c4, ANA, Antids-DNA, IgA, IgM, IgG bilgileri 'SPSS for Windows 22' kullanılarak analiz edildi. Böbrek biyopsisi yapılmayan ve en az 6 aylık izlem şartını sağlamayan hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. BULGULAR: HSP nefriti tanı anında hastaların hepsinde(%100) proteinüri mevcuttu. Tanı anında hastaların %33,3'ünde izole proteinüri, %63,6'sında proteinüri ve hematüri, %3'ünde nefrotik sendrom mevcuttu. Hastaların %12,1'inde ABY vardı, bu hastalardan 1'inin histopatolojik evresi Evre-I'di ve nefrotik düzeyde proteinüri mevcuttu. Tanı anında bakılan 24 saatlik idrar protein ortalaması Evre-I de en düşük düzeyde bulunurken, Evre-IIa ve Evre-IV de en yüksek düzeyde saptandı. Diğer yandan tanı anında bakılan en düşük eGFR Evre-IIb de mevcuttu.
Özet (Çeviri)
AIM: Henoch Schönlein Purpura (IgA Vasculitis) is the most common systemic vasculitis in children. Renal involvement is responsible for morbidity and chronic complications in HSP patients. Treatment of HSP nephritis is not still a matter of consensus. Histopathological findings are important prognostic factors in patients with HSP nephritis. The treatment schemes of the disease are mostly focused on histopathological findings. The aim of this study was to evaluate the clinical and laboratory characteristics of patients with HSP nephritis and to evaluate their response to treatment. MATERIAL AND METHODS: In this retrospective study, patients aged between 3 and 18 years who were diagnosed as HSP nephritis between January 1, 2010 and December 31, 2017 and underwent kidney biopsy were evaluated. Anamnesis, complete urinalysis, 24-hour urine protein, serum albumin, BUN, creatinine, eGFR, CRP, ESR, complete blood count, c3, c4, ANA, Antids-DNA, IgA, IgM, IgG information were analyzed using 'SPSS for Windows 22'. Patients who did not undervent renal biopsy and who did not meet the follow-up requirement of at least 6 months were excluded from study. RESULTS: All patients (100%) had proteinuria at the time of diagnosis of HSP nephritis. Isolated proteinuria was present in 33.3% of the patients, proteinuria and hematuria in 63.6% and nephrotic syndrome in 3% of the patients at diagnosis. Acute renal failure was present in 12.1% of the patients, one of them had histopathological stage Subclass-Ia with nephrotic range proteinuria. The mean 24-hour urine protein level at the time of diagnosis was found to be the lowest in Subclass-I and the highest in Subclass-IIa and Subclass-IV. On the other hand the lowest eGFR at the time of diagnosis was found in Subclass-IIb.