Kırık camlar teorisinin sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları performansı üzerine etkisi
The effect of broken windows theory on occupational health and safety practices performance of healthcare workers
  1. Tez No: 969413
  2. Yazar: MEHTAP KAVAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kırık Camlar (KC) Teorisi'nin sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamaları performansları üzerindeki etkisini incelemektir. Ulusal alanyazında söz konusu iki değişkenin birlikte incelendiği herhangi bir çalışmaya rastlanmamış olması, araştırmanın özgün değerini ortaya koymakta ve literatüre katkı sağlamaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı sağlık hizmeti veren tüm kurumlarda görevli 1384 sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Veriler, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 407 sağlık çalışanından elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, sosyo-demografik bilgi formu, KC Ölçeği ve İSGU Performans Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, normallik testleri, güvenirlik analizleri ve fark analizleri uygulanmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların KC algı düzeylerinin“çok düşük”, İSGU algı düzeylerinin ise“yüksek”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların KC algı düzeyleri; cinsiyet, çalışılan kurum, toplam çalışma süresi, İSG'ye yönelik devlet tarafından yapılan çalışmaların yeterliliği ve denetimi değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir (p<0.05). Öte yandan, İSGU algı düzeylerinde; yaş, eğitim durumu, çalışılan kurum, pozisyon/ünvan, bölüm/birim, iş kazasına tanık olma durumu ile İSG'ye yönelik devlet tarafından yapılan çalışmaların yeterliliği ve denetimi değişkenlerine göre gruplar arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır (p<0.05).Yapılan korelasyon analizi sonucunda, KC ile İSGU değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve çok zayıf düzeyde bir ilişki (r = -0.237) tespit edilmiştir (p<0.001). KC'nin İSGU üzerinde çok düşük (%1) bir etkisinin olduğu belirlenmiştir (r = -0.542, p <0.001).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the Broken Windows Theory (BCT) on the performance of healthcare workers regarding occupational health and safety (OHS) practices. The lack of any studies in the national literature examining these two variables together demonstrates the originality of the research and contributes to the literature. The study was conducted using descriptive and relational survey designs, which are quantitative research methods. Data were collected using a survey. The study population consisted of 1,384 healthcare workers working in all healthcare institutions affiliated with the Ardahan Provincial Health Directorate. Data were obtained from 407 healthcare workers selected through convenience sampling. A socio-demographic information form, the Broken Windows Scale, and the Occupational Health and Safety Application Performance Scale were used as data collection tools. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, normality tests, reliability analyses, and difference analyses were applied in the analysis of the collected data. Correlation and regression analyses were also conducted to determine the relationships between variables.According to the research findings, it was determined that the participants' perception levels of BW were“very low”and their perception levels of OSH were“high.”Participants' perception levels of BW showed a statistically significant difference in terms of variables such as gender, institution of employment, total working hours, adequacy and supervision of OSH activities carried out by the state (p<0.05). On the other hand, significant differences in OSH perception levels were found between the groups in terms of variables such as age, educational status, institution of employment, position/title, department/unit, witnessing a work-related accident, and adequacy and supervision of OSH activities carried out by the state (p<0.05).The correlation analysis revealed a statistically significant, negative and very weak relationship (r = -0.237, p < 0.001) between the BW and OHSA variables. It was determined that KC had a negligible (1%) effect on OHSA (r = -0.542, p < 0.001).