Üroloji polikliniğine başvuran hastaların idrar kaçırma ve Kegel egzersizlerine ilişkin sağlık inançlarının belirlenmesi
Evaluation of health beliefs of urology outpati̇ents about urinary incontinence and Kegel exercises
  1. Tez No: 969414
  2. Yazar: ÖZGÜL TOKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üroloji polikliniğine başvuran bireylerin idrar kaçırma ve Kegel egzersizine ilişkin sağlık inançlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Aralık 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniğine başvuran 2800 hasta oluşturmuştur. Basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen örnekleme 315 birey dâhil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Hasta Tanımlayıcı Bilgi Formu”ve“İdrar Kaçırma ve Kegel Egzersizine İlişkin Sağlık İnanç Ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçek; duyarlılık algısı, ciddiyet algısı, sağlık motivasyonu, yarar algısı, engel algısı ve öz-etkililik olmak üzere altı alt boyuttan oluşmaktadır. Veriler, SPSS 22.0 programında analiz edilmiş; normal dağılıma uymayan veriler için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri, anlamlı gruplar için Dunn's testi kullanılmıştır (p<0.05). Bulgulara göre, katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim, gelir ve çalışma durumları, ölçek alt boyutlarıyla anlamlı ilişkili bulunmuştur. Kegel egzersizini bilen ve uygulayan bireylerin sağlık inanç puanlarının daha yüksek olduğu; egzersizi bilmeyen veya uygulamayan bireylerde ise engel algısının belirgin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, Kegel egzersizine ilişkin bilgi sahibi olmanın ve bu bilgiyi uygulamaya dönüştürmenin, sağlık inançlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Kegel egzersizi konusunda bilgi ve uygulama düzeyini artırmaya yönelik bireye özel hemşirelik müdahaleleri, sağlık inançlarını güçlendirmede etkili olabilir. Eğitim düzeyi düşük, bilgiye erişimi kısıtlı bireyler için öz-etkililiği artırıcı stratejiler geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the health beliefs of individuals who applied to a urology outpatient clinic regarding urinary incontinence and Kegel exercises. The population consisted of 2,800 patients who visited the Urology Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between December 2023 and February 2024. Based on a simple random sampling method, 315 participants were included in the sample. Data were collected using the“Patient Descriptive Information Form”and the“Health Belief Scale on Urinary Incontinence and Kegel Exercises,”which comprises six subdimensions: perceived susceptibility, perceived severity, health motivation, perceived benefits of Kegel exercise, perceived barriers, and self-efficacy. Data were analyzed using SPSS 22.0. Since the data did not follow a normal distribution, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used, with Dunn's post-hoc test applied to determine intergroup differences (p<0.05). Findings revealed statistically significant relationships between participants' age, gender, education, income, and employment status and their subscale scores. Participants who were knowledgeable about and practiced Kegel exercises scored higher in health motivation, perceived benefit, and self-efficacy, while those unaware or non-practicing showed higher perceived barriers. In conclusion,it was determined that having knowledge about Kegel exercise and transforming this knowledge into practice positively affected health beliefs. Individual-specific nursing interventions aimed at increasing awareness and practice of Kegel exercises can strengthen health beliefs and contribute to preventive health behaviors. Strategies that enhance self-efficacy should be prioritized, particularly for individuals with low education levels or limited access to reliable health information