Konut fiyatlarındaki değişimin gelir eşitsizliği üzerindeki etkileri: G-20 ülkeleri üzerine bir inceleme
The impact of housing price changes on income inequality: A study of G-20 countries
- Tez No: 969435
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Konut fiyatlarındaki değişimler, ülkelerin ekonomik dinamiklerini etkileyen ve toplumun farklı kesimlerinde refah düzeyini belirleyebilecek önemli bir faktördür. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde konut fiyatlarının artışı veya azalması, sosyal ve ekonomik anlamda farklı etkiler doğurabilmektedir. Özellikle gelir eşitsizliği gibi önemli bir sorunun, konut piyasasındaki hareketlilikle nasıl bir ilişki içinde olduğunun anlaşılması, literatürde giderek artan bir ilgi alanıdır. Konut fiyatlarındaki değişimler, bireylerin servet birikimi, hanehalkının harcamaları ve yatırım olanakları üzerinde doğrudan etkilerde bulunarak, gelir dağılımını olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bu çalışmada, G20 ülkelerinde konut fiyatlarındaki değişimlerin gelir eşitsizliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, reel konut fiyat değişiminin gelir eşitsizliğiyle olan ilişkisini analiz etmektir. Araştırmada, 2010-2019 yılları arasındaki G20 ülkelerine ait ekonomik ve sosyal göstergeleri içeren bir veri seti kullanılmış ve panel veri analizi yöntemiyle kapsamlı bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Analiz kapsamında reel konut fiyat değişimi, reel konut fiyat endeksi, nominal konut fiyat endeksi, kişi başına düşen GSYİH, nüfus, doğurganlık oranı, beklenen yaşam süresi ve işsizlik oranı gibi değişkenlerin gelir eşitsizliği üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, reel konut fiyatlarındaki artışın gelir eşitsizliği üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Diğer bir deyişle, reel konut fiyat değişimi, gelir dağılımında adaletsizliği artırmaktadır. Aynı zamanda reel konut fiyat endeksi içinde benzer sonuçlara ulaşılmaktadır. Buna karşılık, nominal konut fiyat endeksindeki artışın gelir eşitsizliği üzerindeki etkisinin minimal olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, GSYİH artışının, gelir dağılımını bozucu bir etkisi olduğu görülmüştür. Sosyal ve demografik faktörler incelendiğinde ise, beklenen yaşam süresi ve nüfus artışının gelir eşitsizliğini azalttığı, doğurganlık oranının ise eşitsizliği artırdığı belirlenmiştir. İşsizlik oranındaki yükselmenin de gelir eşitsizliği üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında, en zengin %10'luk kesimdeki gelir artışının eşitsizliği artırdığı, en zengin %1'lik kesimdeki artışın ise eşitsizliği azaltıcı bir etki gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları, konut fiyatlarındaki değişimlerin sadece ekonomik değil, aynı zamanda toplumsal bir mesele olduğuna dikkat çekmektedir. Gelir eşitsizliğini azaltmak ve konut piyasasındaki dengesizlikleri gidermek için sosyal konut projelerinin desteklenmesi, düşük gelirli hanelerin konut piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve ekonomik büyümenin toplumsal refaha daha eşit bir şekilde yansımasını sağlayacak politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Changes in housing prices are an important factor that affects the economic dynamics of countries and can determine the welfare levels across different segments of society. In both developed and developing countries, increases or decreases in housing prices can lead to various social and economic impacts. Understanding how a significant issue like income inequality is related to movements in the housing market has become an area of growing interest in the literature. Changes in housing prices can directly influence individuals' wealth accumulation, household expenditures, and investment opportunities, thereby affecting income distribution either positively or negatively. In this study, the effects of changes in housing prices on income inequality in G20 countries have been examined. The main purpose of the study is to analyze the relationship between changes in the real housing price index and income inequality. A dataset containing economic and social indicators of G20 countries from 2010 to 2019 was used, and a comprehensive examination was conducted using panel data analysis methods. Within the scope of the analysis, the effects of variables such as the real housing price change, real housing price index, nominal housing price index, GDP per capita, population, fertility rate, life expectancy, and unemployment rate on income inequality were evaluated. The findings indicate that an increase in real housing prices has a positive effect on income inequality. In other words, changes in the real housing price contribute to greater injustice in income distribution. Similar results are also observed within the real housing price index. Conversely, it was determined that the increase in the nominal housing price index has a minimal impact on income inequality. Additionally, GDP growth was found to have a detrimental effect on income distribution. When social and demographic factors were examined, it was found that increases in life expectancy and population reduce income inequality, while the fertility rate increases it. An increase in the unemployment rate was also observed to have a negative effect on income inequality. Furthermore, it was concluded that income growth among the wealthiest 10% increases inequality, while growth among the wealthiest 1% has a reducing effect on inequality. The results of the study highlight that changes in housing prices are not only an economic issue but also a social one. To reduce income inequality and eliminate imbalances in the housing market, it is recommended to support social housing projects, facilitate access of low-income households to the housing market, and develop policies that ensure economic growth reflects more equitably on social welfare.