İlköğretim 6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının yaratıcı ve eleştirel düşünme açısından incelenmesi
Critical and creative thinking in religious education: A study on 6th grade Religious Culture and Ethics textbook
- Tez No: 969477
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) ders kitabının eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri açısından durumu incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseni kullanılmış, veri toplama tekniği olarak doküman incelemesine başvurulmuştur. Araştırma kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren beş yıl süre ile ders kitabı olarak kabul onayı almış, 6. sınıf DKAB ders kitabı örneklem olarak seçilmiştir. İlgili kitaptaki ünite hazırlık çalışmaları, ünite içi etkinlikler ve ünite değerlendirme çalışmaları, Paul ve arkadaşları tarafından geliştirilen eleştirel düşünme stratejileri ve Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin yaratma basamağı temel alınarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, kitaptaki toplam 30 hazırlık çalışmasından 30'unun eleştirel düşünme, 4'ünün yaratıcı düşünme becerisiyle; 95 etkinlikten 76'sının eleştirel düşünme, 8'inin yaratıcı düşünme becerisiyle; 125 değerlendirme çalışmasından 12'sinin eleştirel düşünme becerisiyle ilişkilendirilebileceği, yaratıcı düşünmeyle ilişkili değerlendirme çalışmasının bulunmadığı tespit edilmiştir. Bulgular, ilgili kitabın eleştirel düşünme becerilerini belirli düzeyde desteklediği, ancak yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesi noktasında çeşitli sınırlıklar ihtiva ettiği şeklinde yorumlanmıştır. Buradan hareketle, DKAB ders kitaplarının hazırlanmasında eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi bütüncül şekilde kapsayan bir yaklaşımın benimsenmesi, ünite değerlendirme çalışmalarının üst düzey düşünme becerilerini geliştirecek şekilde tasarlanması ve yaratıcı düşünme etkinliklerinin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality of the 6th grade Religious Culture and Moral Knowledge (DKAB) textbook in terms of critical and creative thinking skills was examined. Case study design, one of the qualitative research approaches, was used in the study and document analysis was used as a data collection technique. Within the scope of the research, a 6th grade DKAB textbook, which was accepted as a textbook for five years starting from the 2019-2020 academic year, was selected as a sample. The unit preparation and evaluation questions and activities in the book were analysed based on the critical thinking strategies developed by Paul et al. and the creation stage of the Revised Bloom's Taxonomy. As a result of the research, it was determined that 30 out of 30 preparation questions in the book could be associated with critical thinking and 4 with creative thinking skills; 76 out of 95 activities could be associated with critical thinking and 8 with creative thinking skills; only 12 out of 125 assessment questions could be associated with critical thinking skills, and there were no assessment questions related to creative thinking. The findings are interpreted as the book supports critical thinking skills at a certain level, but contains various limitations in terms of developing creative thinking skills. From this point of view, it is recommended that a holistic approach to critical and creative thinking be adopted in preparing DKAB textbooks, assessment questions be designed to develop high-level thinking skills, and creative thinking activities be increased.