Konser salonlarındaki birleştirilmiş hacim uygulamalarının akustik performans üzerindeki etkileri: Bir konser salonu örneği
The effect of coupled volume applications on acoustic performance in concert halls: A case study
  1. Tez No: 969587
  2. Yazar: EZGİ BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Müzik türlerine bağlı olarak ihtiyaç duyulan akustik ortam koşulları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, bu türlerin icra edildiği konser salonlarının değiştirilebilir akustik özelliklerle donatılması gerekmektedir. Bu çalışmada, farklı doluluk oranları ile birleştirilmiş hacim uygulamalarının salon akustiği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, boş, %50, %75 ve %100 doluluk oranlarından oluşan 4 senaryoya ek olarak %20, %35 ve %50 oranlarında hacim artırımı uygulanmış, farklı açıklık oranları (%25, %50, %75, %100) ve malzeme türleri (ahşap, alçıpan, beton) dikkate alınarak 36 ek senaryo tasarlanmıştır. Böylece toplam 40 senaryo, ODEON V.10 simülasyon yazılımı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bu senaryolardan elde edilen T30, EDT, C80, D50, LF80, BR, TR ve STI parametreleri, optimum değerlerle karşılaştırılmıştır. Son aşamada, T30 ve EDT parametreleri mevcut durumla frekans bazında JND ölçütü üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, doluluk oranının artmasıyla reverberasyon süresinin azaldığını; buna karşılık C80, D50 ve STI değerlerinin yükseldiğini göstermiştir. Ayrıca, frekans bazlı değerlendirme yaklaşımı, senaryolarda kullanılan değişkenlerin akustik ortamda oluşturduğu algısal farklılıkları daha hassas biçimde yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
The acoustic conditions required for different types of music vary. Concert halls where these types of music are performed must therefore be equipped with adjustable acoustic properties. This study examined the effects of volume applications combined with different occupancy rates on hall acoustics. Four scenarios were considered: empty, 50% occupancy, 75% occupancy and 100% occupancy. Volume increases of 20%, 35% and 50% were applied, and 36 additional scenarios were designed considering different openness ratios (25%, 50%, 75% and 100%) and material types (wood, plasterboard and concrete). Thus, a total of 40 scenarios were evaluated using ODEON V.10 simulation software. The T30, EDT, C80, D50, LF80, BR, TR and STI parameters obtained from these scenarios were compared with the optimal values. Finally, the T30 and EDT parameters were evaluated based on the JND criterion at the frequency level compared to the current situation. The findings showed that, as occupancy rates increased, reverberation time decreased, while C80, D50 and STI values increased. Additionally, the frequency-based evaluation approach more accurately reflected the perceptual differences created by the variables used in the scenarios within the acoustic environment.