İstatistiksel araştırma süreci odaklı bir mesleki gelişim modeli tasarımı
Designing a professional development model focused on the statistical investigation process
  1. Tez No: 969588
  2. Yazar: ESAT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İFFET ELİF YETKİN ÖZDEMİR, DOÇ. DR. SİBEL KAZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İstatistiksel araştırma süreci, istatistiksel hesaplamalar yapmak veya istatistiksel kavramları bilmekten öte veriye dayalı kararlar almak için yürütülen bir süreçtir. İstatistiksel araştırma sürecini temel alarak gerçekleştirilen istatistik öğretimi, bireylerin istatistiksel okuryazarlık, istatistiksel düşünme ve istatistiksel akıl yürütme becerilerini geliştirmektedir. Ancak öğretmenler istatistiksel araştırma sürecinin tüm aşamalarında zorluk yaşamaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı öğretmenlerin istatistiksel araştırma sürecine yönelik mesleki gelişimlerini destekleyen bir mesleki gelişim modeli oluşturmaktır. Çalışmada tasarım tabanlı araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın hazırlık aşamasında öğretmenler istatistiksel araştırma sürecini önce kendileri, döngülerde ise geliştirdikleri araçlar yardımıyla öğrencileriyle deneyimlemişlerdir. Çalışma grubu bir bilim ve sanat merkezinde görev yapan üç ortaokul matematik öğretmenidir. Veri toplama aracı olarak bireysel görüşme formu, ses, video ve yansıtma kayıtları kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Süreçte öğretmenlerin istatistiksel araştırma sürecinde karşılaştıkları zorluklar tespit edilmiş ve bu zorlukları aşmayı sağlayacak bir mesleki gelişi modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The statistical inquiry cycle is a process conducted not merely to perform statistical calculations or to understand statistical concepts, but to make data based decisions. Teaching statistics based on the statistical investigation process helps individuals develop statistical literacy, statistical thinking, and statistical reasoning skills. However, teachers experience difficulties in all stages of the statistical investigation process. In this context, the aim of the research is to create a professional development model that supports the professional development of teachers regarding the statistical investigation process. A design-based research methodology was employed in the study. In the preparation phase, teachers first experienced the statistical investigation process cycle themselves; in the following cycles, they engaged their students in the process using tools they developed. The study group consisted of three middle school mathematics teachers working at a science and art center. Individual interview forms, audio, video and reflection recordings were used as data collection tools. Content analysis was used to analyze the data. During the process, the challenges teachers encountered in the statistical investigation process were identified, and a professional development model was developed to help them overcome these difficulties.