Kayseri ilindeki bazı park, bahçe ve yerleşkelerinde bulunan ağaçlar üzerindeki epifitik oribatid akarlar
Epiphytic oribatid mites on trees in some parks, gardens and campuses in kayseri province
- Tez No: 969617
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Oribatid akarlar sayısal olarak toprakta baskın olan eklembacaklılar arsında yer almasına karşın yosun, liken ve ağaç kabuğu gibi özel mikrohabitatlarda da yaşarlar. Bu çalışmada, Kayseri ilinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Mimar Sinan Parkı, İnönü Parkı, Alpaslan Parkı, Gültepe Parkı, Dudayev Parkı, Barış Manço Parkı, Mevlana Parkı, Beştepeler Parkı ve Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi olmak üzere toplam 10 park, bahçe ve yerleşke araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Araştırma alanından çeşitli lokalitelerden toplanan materyal içerisinden seçilen oribatid akarlar değerlendirildi. Sonuç olarak daha önce Türkiye'den kaydedilmiş olan 9 takson belirlendi. Bunlar; Acrotritia ardua (Koch, 1841), Oppia (Oppia) nitens nitens Koch, 1835, Tectocepheus velatus sarekensis Trägårdh, 1910, Scutovertex sculptus Michael, 1879, Trichoribates (Trichoribates) angustatus Mihelčič, 1957, Punctoribates (Punctoribates) punctum (C.L. Koch, 1839), Oribatula (Oribatula) interrupta interrupta (Willmann, 1939), Paraleius (Paraleius) leontonycha (Berlese, 1910) ve Scheloribates (Scheloribates) laevigatus laevigatus (Koch, 1835)'dır. Belirlenen taksonlara ait tarama elektron mikroskobu fotoğrafları verilerek morfolojik tanımları gözden geçirildi ve taksonomik sorunları tartışıldı. Ayrıca, Türkiye'deki ve dünyadaki yayılışları da verildi.
Özet (Çeviri)
Although oribatid mites are numerically among the dominant arthropods in the soil, they also inhabit specific microhabitats such as mosses, lichens, and tree bark. In this study, a total of 10 research areas including Recep Tayyip Erdoğan National Garden, Mimar Sinan Park, İnönü Park, Alpaslan Park, Gültepe Park, Dudayev Park, Barış Manço Park, Mevlana Park, Beştepeler Park and Erciyes University Campus located in Kayseri province were determined as the study sites. Oribatid mites selected from the material collected from various localities in the research area were evaluated. As a result, 9 taxa previously recorded from Türkiye were determined. These are; Acrotritia ardua (Koch, 1841), Oppia (Oppia) nitens nitens Koch, 1835, Tectocepheus velatus sarekensis Trägårdh, 1910, Scutovertex sculptus Michael, 1879, Trichoribates (Trichoribates) angustatus Mihelčič, 1957, Punctoribates (Punctoribates) punctum (C.L. Koch, 1839), Oribatula (Oribatula) interrupta interrupta (Willmann, 1939), Paraleius (Paraleius) leontonycha (Berlese, 1910) and Scheloribates (Scheloribates) laevigatus laevigatus (Koch, 1835). Scanning electron microscope (SEM) images of the identified taxa were provided, their morphological descriptions were reviewed, and taxonomic issues were discussed. Additionally, their distributions in Turkey and worldwide were also given.