Polipiridil ligantlı gümüş(ı) 5,5-dietilbarbitürat komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis, structural characterization and investigation of biological activities of polypyridyl ligand silver(i) 5,5-diethylbarbiturate complexes
  1. Tez No: 969642
  2. Yazar: KIMIA HOSSEINZAD SAEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA İÇSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında yeni beş adet polipiridil ligantlı gümüş(I)-5,5-dietilbarbitürat (barb) kompleksi sentezlendi. Polipiridil ligandlar olarak 2,2'-dipiridilamin (dpya), 4,7-difenil-1,10-fenantrolin (Bphen), 2,2':6',2''-terpiridin (terpy), 4'-fenil-2,2':6',2''-terpiridin (Phterpy) ve tris(2-piridilmetil)amin (tpma) kullanıldı. Sentezlenen komplekslerin yapıları elementel analiz, FT-IR, NMR, ESI-MS gibi spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldı. Ayrıca tek kristalleri elde edilen komplekslerin tek kristal X-ışını kırınımı tekniği ile yapıları belirlendi. Kompleksler nötral yapıda olup barb liagntının protonunu kaybetmiş azot atomu üzerinden Ag(I) iyonuna koordine olurken dpya, Bphen, terpy, Phterpy ve tpma ligantlarının piridin azotları üzerinden iki ve üç dişli olarak koordine oldukları görüldü. Komplekslerin dört Gram-negatif bakteri (E. coli ATCC 25922, K. pneumoniae ATCC 13883, P. aeruginosa ATCC 27853 ve A. haemolyticus ATCC 19002), dört Gram-pozitif bakteri (S. aureus ATCC 25923, E. faecalis ATCC 29212, B. subtilis ATCC 6633 ve B. cereus RSKK 709 (ROMA)) ve bir mantar türü (C. albicans ATCC 10231) üzerindeki antimikrobiyal aktiviteleri Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) yöntemi kullanılarak incelendi. Antimikrobiyal sonuçlar komplekslerin Gram-pozitif bakterilere karşı daha seçici olduğunu gösterdi
Özet (Çeviri)
In this thesis study, five novel silver(I)–5,5-diethylbarbiturate (barb) complexes containing polypyridyl ligands were synthesized. The polypyridyl ligands used were 2,2'-dipyridylamine (dpya), 4,7-diphenyl-1,10-phenanthroline (Bphen), 2,2':6',2''-terpyridine (terpy), 4'-phenyl-2,2':6',2''-terpyridine (Phterpy), and tris(2-pyridylmethyl)amine (tpma). The structures of the synthesized complexes were identified by using spectroscopic techniques such as elemental analysis, FT-IR, NMR, and ESI-MS. In addition, the crystal structures of the complexes were determined by single crystal X-ray diffraction analysis. The complexes are neutral, with the barb ligand coordinating to the Ag(I) ion through the deprotonated nitrogen atom, while the dpya, Bphen, terpy, Phterpy, and tpma ligands coordinate through their pyridine nitrogen atoms in bidentate or tridentate modes. The antimicrobial activities of the complexes were evaluated using the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) method against four Gram-negative bacteria (E. coli ATCC 25922, K. pneumoniae ATCC 13883, P. aeruginosa ATCC 27853, and A. haemolyticus ATCC 19002), four Gram-positive bacteria (S. aureus ATCC 25923, E. faecalis ATCC 29212, B. subtilis ATCC 6633, and B. cereus RSKK 709 (ROMA)), and one fungal species (C. albicans ATCC 10231). The antimicrobial results revealed that the complexes exhibited higher selectivity against Gram-positive bacteria.