Gestasyonel diyabeti olan ve olmayan gebelerin sağlıklı yaşam davranışlarının incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behaviors in pregnant women with and without gestational diabetes
- Tez No: 969655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bayhoca, S. (2025). Gestasyonel Diyabeti Olan ve Olmayan Gebelerin Sağlıklı Yaşam Davranışlarının İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Ebelik Anabilim Dalı, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü. Araştırma, gestasyonel diyabeti (GDM) olan ve olmayan gebelerin sağlıklı yaşam davranışlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırma, Nisan 2025-Haziran 2025 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Hatay İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir hastanenin Kadın Doğum polikliniğine gelen 26 hafta ve üzeri GDM olan ve olmayan gebeler alındı. Evreni bilinen örneklem analizi yapılarak 39 GDM olan ve 150 GDM" olmayan gebe olmak üzere toplam 189 gebeden oluştu. Gebelerden, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışı Ölçeği doğrultusunda veriler toplandı. Veriler, SPSS 27 programında analiz edildi. Gebelerin, GDM olanların yaş ortalaması 29.74±5.18 olduğu, GDM olmayanların ise 29.58±6.90 olduğu belirlendi. GDM olan gebelerin %38.5, GDM olmayanlarda % .7 oranında daha önceki gebeliklerinde gestasyonel diyabet tanısı aldıkları bulundu. Katılımcılar; önceki gebeliklerinde GDM olanlarda .58± .90, GDM olmayanlarda ise .00± .08 oranında düşük yaptığı; sadece GDM olanlarda .05± .22 oranında isteyerek küretaj yaptırdığı belirlendi. Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği toplam puan ve alt boyut puan ortalamalarının (hijyen dışında) GDM olan gebelerde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu görüldü (p< .05). Sonuç olarak, gebelerin sağlıklı yaşam davranışları çok boyutlu olup, sosyoekonomik durum, gebelik öyküsü ve gebeliğe ilişkin tutumlar gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu bulgular, risk altındaki gebelik gruplarına yönelik kişiselleştirilmiş sağlık eğitimlerinin ve destek programlarının geliştirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Bayhoca, S. (2025). Investigation of Healthy Lifestyle Behaviors in Pregnant Women with and Without Gestational Diabetes, Master's Thesis, Department of Midwifery, Biruni University Institute of Graduate Education. This descriptive and correlational study aimed to examine the healthy lifestyle behaviors of pregnant women with and without gestational diabetes (GDM). Pregnant women with and without GDM who were 26 weeks or older and who attended the Gynecology and Obstetrics outpatient clinic of a hospital affiliated with the Hatay Provincial Health Directorate of the Ministry of Health between April 2025 and June 2025 were included in the study. A total of 189 pregnant women, 39 with GDM and 150 without GDM, were included in the sample analysis using a known population. Data were collected using the Introductory Information Form and the Healthy Lifestyle Behavior Scale during Pregnancy. Data were analyzed using SPSS 27. The mean age of pregnant women with GDM was 29.74±5.18, while the mean age of those without GDM was 29.58±6.90. It was found that 38.5% of pregnant women with GDM and 0.7% of those without GDM had been diagnosed with gestational diabetes in their previous pregnancies. It was determined that participants had a miscarriage rate of 0.58±0.90 in those with GDM and 0.00±0.08 in those without GDM in their previous pregnancies, and that only those with GDM had an intentional curettage rate of 0.05±0.22. The mean total score and sub-dimension score averages (except for hygiene) of the Healthy Lifestyle Behavior Scale during Pregnancy were statistically significantly higher in pregnant women with GDM. was found to be lower (p< .05). In conclusion, pregnant women's healthy lifestyle behaviors are multidimensional and are influenced by various factors such as socioeconomic status, pregnancy history, and attitudes toward pregnancy. These findings highlight the need to develop personalized health education and support programs for at-risk pregnancy groups.